اخبار داغ

ApplyClub

دوشنبه, 08 آبان 1391 ساعت 01:28

مهاجرت از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

۲ می ۲۰۱۳: برای اطلاع از آخرین تغییرات در برنامهٔ مهاجرت از طریق نیروی متخصص فدرال به این مقاله مراجعه نمایید.

اداره مهاجرت کانادا روشهای مختلفی را برای مهاجرت به کانادا معرفی کرده است. این روشها تحت چند عنوان دسته بندی شده و برای هر دسته شرایطی مشخص شده است. افرادی که تمایل به اقدام برای مهاجرت دارند، باید شرایط دسته های مختلف را بررسی نموده و نزدیک ترین و مطمئن ترین دسته ای که به شرایط خود و خانواده شان شبیه است را انتخاب کنند.

یکی از این دسته بندی ها،  نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker) می باشد. در این دسته، شرایط مختلفی مانند سطح تحصیلات (و اگر شخص تقاضا کننده متاهل باشد، سطح تحصیلات همسرش)، سابقه کار، دانش زبان انگلیسی و/ یا فرانسه و دیگر شرایط مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا شخص قابلیت این را دارد که مستقلاً در کانادا مستقر شده و زندگی جدیدی را شروع نماید یا خیر. اگر شخص به تشخیص افسر اداره مهاجرت، این شرایط را داشته باشد، امتیاز لازم را کسب نموده و پس از انجام تست های پزشکی و ارائه مدارک عدم سوء پیشینه کیفری می تواند واجد شرایط مهاجرت به کانادا شناخته شود.

نکته مهم این است که امکان دارد در قوانین و سطح امتیازهای قابل قبول برای مهاجرت هرچند وقت یک بار تغییراتی صورت پذیرد. بنابراین همواره لازم است که با سر زدن به وب سایت اداره مهاجرت از آخرین تغییرات آگاهی پیدا کرده و از شرایط اقدام برای مهاجرت مطمئن باشید. آدرس وب سایت اداره مهاجرت، بخش نیروی متخصص فدرال در زیر آمده است:

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp

نکته دیگر این است که استان کبک (Quebec) کانادا قوانین مهاجرتی خاص خودش را دارد. کسانی که مایلند تحت عنوان نیروی متخصص برای مهاجرت اقدام کرده و در این استان زندگی کنند، باید در دسته بندی مربوط به نیروی متخصص این استان اقدام نمایند.

در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا پذیرش مهاجر در دسته نیروی متخصص فدرال را محدود نموده است اما با این حال اعلام کرده که از اوایل سال 2013 میلادی شرایط جدیدی را اعلام می کند و پذیرش مهاجر در این دسته را از سر می گیرد.

با توجه به محدودیت های فعلی،  شرایط اعلام شده برای تشخیص واجد شرایط بودن در زمان حال در این دسته، در زیر آمده است:

  • شرایط اصلی
    • دارا بودن وضعیت استخدامی معین در کانادا

              یا

    • دانشجو بودن در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های کانادا (یا فارغ التحصیلی در مقطع دکترا از یکی از دانشگاه های کانادا به شرط این که بیش از 12 ماه از تاریخ فارغ التحصیلی نگذشته باشد) و دارا بودن شرایط معین دیگر.

 

"وضعیت استخدامی معین در کانادا" تعاریف مختلفی دارد. اما در حالت کلی به این معناست که از شرکت یا مؤسسه ای در کانادا پیشنهاد استخدام دائم داشته باشید و بتوانید مدارک رسمی آن را ارائه دهید. همچنین، اداره مهاجرت باید نیاز کانادا به آن موقعیت شغلی را تایید نماید.

دانشجویان مقطع دکترا نیز باید حداقل دو سال از دوره دکترا را به پایان برده و شرایط تحصیلی خوبی از لحاظ معدل و نمرات دروس داشته باشند. دانشجویانی که بورسیه کشور دیگری هستند و تعهد خدمت به کشور مبدا را دارند نمی توانند تحت این دسته اقدام نمایند.

  • شرط سابقه کار:

پس از آنکه مشخص شد که فرد یکی از دو شرط بالا را دارد، مدارک وی برای احراز صلاحیت های دیگر بررسی می شوند. شرط مهم دیگر سابقه کار است:

-      داشتن سابقه کار با حقوق، حداقل یک سال تمام وقت یا معادل آن. این سابقه کار حتما باید در لیست مشاغل مورد قبول و مورد نیاز کانادا باشد. در واقع اداره مهاجرت فقط برخی سوابق کاری، به عنوان مثال فعالیت های مدیریتی را قابل قبول و مورد نیاز کانادا می داند.

  • شرایط امتیازی:

به جز شرایط اصلی، هر فرد باید حداقل امتیاز 67 مورد نیاز برای قرار گیری در این دسته را نیز به دست آورد. شرایط امتیازی عبارتند از:

-          سطح تحصیلات

-          دانش زبان انگلیسی و / یا فرانسه

-          سن

-          انطباق پذیری با محیط کار و زندگی در کانادا

-          سابقه کار

-          داشتن وضعیت استخدامی معین

 

برای آگاهی از سیستم امتیاز دهی و تعیین امتیاز خود می توانید از وب سایت زیر کمک بگیرید:

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp

توجه کنید که شرایط سیستم امتیاز دهی نیز از اوایل سال 2013 میلادی دچار تغییراتی خواهد شد.

 

  • شرط تمکن مالی:

از دیگر شرایط مهاجرت تحت دسته نیروی متخصص فدرال، نشان دادن تمکن مالی است. به این معنا که شما باید مدارک رسمی ارائه کنید که نشان دهد پس از ورود به کانادا امکان اداره مالی زندگی خود و بستگانتان (همسر و فرزندان) را دارید.

 

  • شرایط دیگر:

شرایط دیگری مانند سابقه و سطح سلامتی فرد، سوء پیشینه کیفری، مالی و مواردی مانند نقض حقوق بشر می تواند بر روی پذیرفته شدن شخص اثر بگذارد.

 

پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه واجد شرایط اقدام در این دسته بندی هستید، باید فرم های مربوطه را پر نموده و مدارک رسمی و ترجمه شده لازم را فراهم کنید. سپس همه این مدارک را به همراه رسید پرداخت هزینه ها به یکی از دفاتر تعیین شده سفارت کانادا بفرستید و منتظر تماس آنها بمانید تا از مراحل بعدی اطلاع پیدا کنید.

اگر واجد شرایط شناخته شوید، ممکن است از شما مدارک دیگری (مانند مدارک مالی کامل تر- مدرک زبان به روز تر و ...) خواسته شود. در نهایت از شما خواهند خواست که آزمایشات پزشکی انجام دهید، هزینه های لازم را پرداخت کنید و منتظر بمانید تا برایتان "درخواست گذرنامه" فرستاده شود. در این مرحله شما گذرنامه تان را به یکی از دفاتر سفارت کانادا فرستاده و آنها برایتان ویزای مهاجرتی صادر خواهند کرد. پس از اولین ورود شما به کانادا با آن ویزا، آن ویزا باطل شده و چند هفته بعد برایتان کارت مهاجرت ارسال می گردد. این کارت تا 5 سال اعتبار دارد و با آن می توانید به صورت نا محدود و بدون نیاز به ویزا وارد کانادا شوید. شرایطی برای تمدید این کارت پس از 5 سال نیز وجود دارد که خارج از موضوع این مقاله است.

                

خواندن 19200 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1392 ساعت 20:53

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مهاجرت دانشجویی نیروی متخصص فدرال مهاجرت از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال