اخبار داغ

ApplyClub

شنبه, 19 اسفند 1391 ساعت 17:41

کارت اعتباری چیست و چه نکاتی‌ را در استفاده از آن باید رعایت کنیم؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

credit cards کارت اعتباریدانشجویانی که قصد اپلای و ادامه تحصیل در خارج را دارند و یا کسانی‌ که تازه وارد یک کشور خارجی‌ شده اند کم و بیش به کارت‌های اعتباری نیاز پیدا خواهند کرد؛ در این مقاله قصد داریم شما را با کارت‌های اعتباری و نکاتی‌ که در استفاده از آنها باید دقت داشته باشیم آشنا نمائیم.

کارت اعتباری چیست؟ کارت اعتباری کارتی است که به شما اعتبار مشخصی را جهت خرید در فروشگاه‌ها و یا در اینترنت می دهد. علت نامگذاری این کارت‌ها به کارت اعتباری آن است که در این کارتها مهم نیست که مبلغ خرید شما دقیقا منطبق با موجودی حساب بانکی شما باشد، بانک و مؤسسه‌ای که این کارتها را در اختیار شما قرار می دهد پرداخت پول را به ارائه دهندگان کالا و خدمات تضمین می کند و به شما امکان بازپرداخت بدهی خود را به صورت اقساط با بهره می دهد.

كارت اعتباري يك كارت پلاستيكي است كه روي آن نام صاحب كارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت كارت يك نوار مغناطيسي ديده مي شود كه درون خود برخي اطلاعات مهم مثل هويت و آدرس هاي دارنده كارت را ذخيره كرده است. ویزا و مسترکارت دو نمونه از کارت‌های اعتباری رایج می باشند. شماره ی همه ی ویزا کارت‌ها با عدد ۴ و شماره ی مسترکارت‌ها با ۵ شروع می شود.

کارت‌های اعتباری جهت تسهیل برخی‌ از تراکنش‌های مالی طراحی شده اند. در صورت استفاده ی آگاهانه، یک کارت اعتباری می تواند راه مناسبی برای خرید باشد و مثل یک حق الامتیاز به شما اجازه می دهد تا خریدهای خود را با تقریبا یک ماه زمان برای بازپرداخت آنها بدون بهره انجام دهید.

کسانی که در خارج زندگی می کنند حتما با پیشنهادهای وسوسه انگیز شرکت‌های فراوانی برای اعطای کارت‌های اعتباری با شرایطی نظیر بهره ی کم برای شش ماه و یا هیچ پرداختی به مدت سه ماه روبرو شده اند. شما می توانید امروز کالایی را بخرید و بگذارید پول آن را یک ماه یا حتی تا چندین ماه بعد به صورت اقساط ماهیانه پرداخت کنید. چه کسی این را دوست ندارد؟!!! اما قبل از اینکه تکه پلاستیک دیگری را در کیف پولتان قرار دهید مطمئن شوید که واقعا می دانید برای چه چیزی درخواست داده اید و چگونه می خواهید هزینه‌های آن را پرداخت کنید.

وقتیکه شما برای یک کارت اعتباری درخواست می دهید، با برخی از هزینه‌ها و شرایط موافقت می کنید. همچنین قوانینی در ارتباط با کارهایی که شرکت‌های کارت اعتباری قادر به انجام و یا عدم انجام آن هستند، وجود دارد. قوانینی نیز در ارتباط با اطلاعاتی که آنها باید دربیانیه ی ماهیانه شما بگنجانند وجود دارد.

در اینجا به هفت نکته ی مهم که شما لازم است درارتباط با کارتتان بدانید، اشاره می کنیم:

۱- کارمزد سالانه: برخی از کارت‌ها با نوعی هزینه ی سالانه همچون کارمزد همراه هستند. کارت‌های دیگر هیچ کارمزد سالانه‌ای ندارند. این کارت‌ها ممکن است نرخ سود بیشتری داشته باشند.

نکته: اگر کارت اعتباری شما کارمزد سالانه‌ای دارد، از قرض دهنده سوال کنید که آیا شما را از این هزینه مستثنی خواهند کرد. آنها ممکن است این کار را به منظور نگه داشتن کسب و کار با شما انجام دهند.
۲- صورت حساب ماهیانه: این مبلغی است که شما باید هرماه به منظور جلوگیری از هزینه‌های بهره، به موقع پرداخت کنید. بیانیه‌ها به شما می گویند که چه چیزی بدهکارید و چه موقع موعد پرداخت است. این مبلغ می تواند شامل هرگونه حساب پرداخت نشده‌ای که شما از صورتحساب قبلی بدهکارید و یاهمچنین هرگونه هزینه ی جدید، بهره، کارمزدهای گذشته یا کارمزدهای سالانه نیز باشد.
۳- میزان اعتبار: این مقدار پولی است که شما می توانید با استفاده ازکارتتان قرض بگیرید. قرض دهنده نمی تواند اندازه ی اعتبار را بدون اجازه ی شما تغییر دهد.
۴- هزینه‌های مالی: اگر شما حسابتان را به موقع و به طور کامل پرداخت نکنید، مشمول پرداخت بهره خواهید شد. به احتمال زیاد شما برای وجه‌های نقدی که با استفاده از کارت اعتباریتان قرض گرفته اید نرخ بهره ی بیشتر و برای خرید‌های مغازه‌ای نرخ پول کمتری را پرداخت خواهید کرد. شرکت کارت اعتباری شما با این موارد به عنوان دو نوع حساب متفاوت برخورد می کند.
۵- مهلت پرداخت: این مدت زمانیست که شما باید مبلغی را که هر ماه خرج کرده اید تا قبل ازاینکه مجبور به پرداخت بهره شوید، بپردازید. در اکثر موارد، مهلت پرداخت از تاریخ صدور صورت حساب شروع می شود و چند هفته بعد به پایان می رسد. به عنوان مثال بر اساس قوانین کانادا، اگر شما هر ماه حسابتان را به طور کامل پرداخت کنید، شرکت کارت اعتباری باید به شما مدت زمانی حداقل ۲۱ روزه در تمامی خریدهای کارت اعتباری جدیدتان ارائه دهد. اگر شما حسابتان را هر ماه سر موعد موردنظر پرداخت نکنید بهره‌ای بر کل حسابی که از آن ماه تا تاریخ سر رسید قرض گرفته اید در طول مهلت پرداخت به آن اضافه می شود. همچنین هیچگونه مهلتی برای پرداخت موارد نقدی وجود ندارد. به منظور دستیابی مجدد به مهلت پرداخت، شما باید هر چیزی را که با کارتتان قرض گرفته اید تا موعد بعدی به طور کامل پرداخت کنید.

نکته: مهلت‌های پرداخت ممکن است در تعاونی‌های اعتباری و شرکت‌های مالی کوتاه تر باشد چرا که این نهادها لزوما قوانین کانادا را دنبال نمی کنند و در عوض پیرو قوانین استانی هستند. تحت هیچ شرایطی برای پرداخت‌های نقدی مهلتی وجود ندارد. مهلت‌های پرداخت طولانی بهتر می باشند؛ چرا که به شما زمان بیشتری برای پرداخت کامل حساب کارت اعتباریتان و جلوگیری از هزینه‌های بهره می دهند.
۶- نرخ سود سالانه: این نرخ سود سالانه ی هزینه‌های مالی می باشد.
۷- نرخ مقدماتی: این پیشنهادی ویژه می باشد که به شما نرخ سود سالانه ی کمتر و موقتی‌ای ارائه می دهد. در اکثر موارد، این پیشنهاد به مدت ۶ ماه ادامه می یابد. سپس به اندازه ی نرخ معمولی متناسب با نوع کارت شما افزایش می یابد. شرکت کارت اعتباری شما باید قبل از اینکه نرخ‌های بهره افزایش یابند به شما اطلاع دهند، حتی اگر اطلاعات بخشی از قراردادتان باشد. هنگامیکه شما کارت اعتباری‌ای دارید، هر ماه بیانیه‌ای دریافت می کنید که در آن مبلغی را که بدهکارید ونیز موعد تاریخ پرداختهایتان را نشان می دهد. همچنین اگر شما تنها پرداخت‌های جزئی‌ای در ماه دارید، این بیانیه باید به شما اطلاع دهد که چه مدت زمانی طول خواهد کشید تا به طور کامل آنچه را که قرض گرفته اید پس دهید.

نکته ی آخر آنکه به عنوان خریدار، آگاه باشید؛ آن کارت‌های پلاستیکی کوچک می توانند برای شما مشکل ساز شوند. افراط در خرید آسان است. میزان پرداخت‌های ماهیانه ی اجباری می تواند اندک باشد اما بدهی می تواند به تدریج شما را غافلگیر کند. علاوه بر آن، هر زمانیکه شما از کارت اعتباریتان برای خرید استفاده می کنید، مغازه دار نیز وجهی را پرداخت می کند. آنها این وجه را به شبکه ی کارت اعتباری پرداخت می کنند. آنها به شرکت هایی که پرداخت‌ها را انجام می دهند نیز وجهی را می پردازند. این هزینه‌ها از دو تا چهار درصد به مبلغی که شما کارتتان را شارژ کرده اید اضافه می شود.

حدس بزنید آنها این هزینه‌ها را به دوش چه کسی می اندازند؟ شما، مصرف کننده. مغازه دار ممکن است این هزینه‌های اعتباری را با گران تر حساب کردن، از شما مخفی کند. حتی اگر در زمان خرید از کارت اعتباری استفاده نکنید، هنوز ممکن است برای حقوق ویژه وجهی را پرداخت کنید. در حقیقت اجتناب از انجام آن دشوار خواهد بود. بیش از نود درصد مغازه‌ها در کانادا، کارت‌های اعتباری را می پذیرند. (منبع: بانک کانادا ۲۰۰۸)

در صورتی‌ که برای اپلای نیاز به کارت اعتباری دارید، جهت استفاده از خدمات پرداخت با کارت های اعتباری، میتوانید با ما تماس حاصل فرمائید.

خواندن 4626 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 اسفند 1391 ساعت 18:29

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ کارت اعتباری چیست و چه نکاتی‌ را در استفاده از آن باید رعایت کنیم؟