اخبار داغ

ApplyClub

یکشنبه, 20 اسفند 1391 ساعت 06:09

پرسش‌های متداول راجع به توصیه نامه ی علمی‌

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

Recommendation Letter توصیه نامه علمیدر دو مقاله ی "ویژگی‌‌های یک توصیه نامه علمی‌ قوی" و "نکاتی در مورد گرفتن توصیه نامه از اساتید" به تفصیل در مورد توصیه نامه ی علمی شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم به یک سری از سؤالات متداولی که از ما راجع به جزئیات توصیه نامه علمی‌ می شود بپردازیم.

پرسش اول: هدف توصیه نامه علمی‌ چیست؟

توصیه نامه‌های علمی‌، نامه‌هایی‌ هستند که توسط اساتیدی که شما را می‌شناسند نوشته میشوند. هدف آنها این است که توانایی شما را در مورد رشته ای که شما برای آن اپلای کرده اید بسنجند. به عبارت بهتر، هدف آن است که به افرادی که تصمیم گیرهستند این اجازه داده شود که تصویری بهتر از شما را در ذهن داشته باشند. غالباً بهترین توصیه نامه‌ها از جانب اساتیدی نوشته میشوند که شما را در محیط آموزشی ای خارج از کلاس درس و به عنوان مثال در قالب یک پروژه تحقیقاتی‌ بشناسند.

پرسش دوم: چه اطلاعاتی‌ لازم است که در یک توصیه نامه علمی‌ گنجانده شود؟

یک توصیه نامه علمی‌ یک توضیح به تفصیل است که از جانب یک عضو هیئت علمی‌ دانشگاه نوشته میشود، و در بهترین حالت شامل اطلاعاتی‌ راجع به تواناییهای شخصی‌، دست آوردها و تجاربیست که شما را یگانه و بی‌ نقص برای آن برنامه مورد نظر جلوه دهد. یک توصیه نامه علمی‌ که به خوبی‌ تهیه شده باشد، اطلاعاتی‌ را به کمیته پذیرش ارائه می‌دهد که از سایر مدارک پوشه ی درخواست پذیرش قابل برداشت نیستند. به عنوان مثال، توصیه نامه هایی که فقط شامل جملاتی مثل "ایشان دانشجوی خوبی‌ هستند" و یا اینکه "ایشان دانشجوی سخت کوشی هستند" باشند عموما قابل اتکا نیستند؛ مخصوصاً در قیاس با آنهایی که به طور ریزتر توضیحاتی راجع به روحیه دانشجو و نحوه کار کردن او ارائه داده باشند.

در بیشتر مواقع کمیته تصمیم گیری بیشتر از اینکه به موفقیت‌های کسب شده توسط دانشجو دقت کنند، دوست دارند ببینند که او توانایی کسب چه چیزهایی را دارد. این دست از اطلاعات در یک توصیه نامه علمی‌ میتواند پیدا شود.

پرسش سوم: چه شخصی‌ مناسب تر است برای درخواست توصیه نامه علمی‌؟

بهترین نامه از طرف شخصی‌ نوشته میشود که در یک سطح حرفه ای‌ و علمی‌ با شما همراه بوده باشد. این شخص میبایستی در مرتبه اول، شما و کار شما را بشناسد و در مرتبه ی بعد تجربه مثبتی از شما در ذهن داشته باشد.

گزینه‌ های مناسب میتواند شامل:

- شخصی‌ که پژوهش شما را تحت سرپرستی‌ دارد، به عنوان مثال استاد راهنمای فعلی و یا قبلی‌ شما،
- همکار شما در آزمایشگاه با داشتن حداقل مدرک علمی‌ دکتری،
- استاد تدریس یکی‌ از درسهای شما، که با شما رابطه ی خوبی‌ دارد،
- رئیس و یا معاون دانشکده،
- نامه رئیس شرکت محل کار نیز میتواند مفید باشد، در صورتی‌ که برنامه مورد نظر به وظایفی که شما در آن شرکت انجام داده اید نزدیک باشد، و اینکه در آن نامه از نحوه کار شما تعریف شده باشد.

پرسش چهارم: آیا لازم است که توصیه کننده من یک فرد شناخته شده باشد؟

این نکته بسیار به نفع شما خواهد بود، اگر فردی که شما را توصیه و معرفی‌ کند شخصی‌ شناخته شده باشد و اینکه کمیته پذیرش در آن برنامه ی خاص، نام او را بشناسند. این هم شایان ذکر است که فقط یک نامه از یک فرد بسیار شناخته شده که فقط شامل این جمله باشد که "ایشان دانشجوی خوبی‌ هستند" و شامل نکاتی‌ راجع به نحوه ی کار شما در حوزه پژوهش نباشد، نمیتواند کار ساز باشد. در این زمینه بهتر است که از یک فرد کمتر شناخته شده درخواست شود که شما را به خوبی‌ بشناسد و نظر بسیار مثبتی از شما در ذهن داشته باشد؛ تا بتواند نامه بسیار مثبتی برای شما بنویسد.

پرسش پنجم: چه تعداد توصیه نامه علمی‌ لازم است؟

در اکثر دانشگاهها، تعداد سه توصیه نامه علمی‌ لازم است، به ندرت ۲ یا ۴. جهت اطلاعات دقیقتر بایستی با آن دانشکده مورد نظر تماس گرفت تا این گونه اطلاعات را به دست آورد.

پرسش ششم: یک توصیه نامه علمی‌ چه قدر میتواند طولانی‌ باشد؟

طول بهینه یک توصیه نامه علمی‌ بین دو‌سوم تا یک صفحه کامل می‌باشد. اگر توصیه نامه کوتاه‌تر باشد، کمیته تصمیم گیرنده ممکن است فکر کنند که شخص توصیه کننده انگیزه لازم جهت نوشتن توصیه نامه را نداشته است که نشانه مثبتی نیست.

پرسش هفتم: آیا بهتر است که نامه را خودم بنویسم و یا اینکه از استاد مورد نظر تقاضا کنم؟

این سوال بسته به استاد مورد نظر، پاسخ متفاوت خواهد داشت. به عنوان مثال، اساتیدی که فارغ التحصیل دانشگاههای آمریکا، کانادا، و یا اروپا باشند و به زبان انگلیسی‌ مسلط باشند، عموما خودشان توصیه نامه را مینویسند. ولی‌ در مواردی هم هست که استاد مورد نظر از شما تقاضا می‌کند که خودتان یک نامه نوشته و به او بدهید تا او بررسی‌ و سپس امضا کند. اینها همگی‌ به نظر او بستگی دارد و در نتیجه بهتر است که از همان استاد پرسیده شود که کدام روش را ترجیح می‌دهد.

پرسش هشتم: آیا این ممکن است که کمیته تصمیم گیری، با شخص توصیه کننده تماس بگیرد؟

این حالت ممکن است ولی‌ در موارد نادر اتفاق می‌افتد. یکی از مواردی که ممکن است با شخص توصیه کننده تماس بگیرند وقتی است که توصیه نامه بسیار خوبی‌ از جانب یک شخص بسیار شناخته شده نوشته شده است. در این صورت، آنها جهت بررسی‌ صحت و سقم توصیه نامه ممکن است با شخص توصیه کننده تماس بگیرند.

 اینها مجموعه یک سری پرسش‌های متداولی بود که در مورد توصیه نامه علمی‌ مطرح است. جهت دریافت اطلاعات دقیقتر، لطفا با ما تماس بگیرید.

خواندن 7879 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 اسفند 1391 ساعت 06:55

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ پرسش‌های متداول راجع به توصیه نامه ی علمی‌