اخبار داغ

ApplyClub

پنج شنبه, 02 خرداد 1392 ساعت 21:45

پیشنهادات پذیرش و نحوه ی بررسی آن ها

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

accepted پذیرفته شدنمشتاقانه در پاکت نامه و یا ایمیل خود را باز می کنید: پذیرفته شده اید! تبریک! مدت های زیادی سخت کوشیده اید تا تجارب لازم، معدل بالا، تجارب تحقیقاتی و روابط خوب با هیئت علمی به دست آورید. شما با موفقیت پروسه ی درخواست را پشت سر گذاشته اید؛ کار آسانی نبوده! صرف نظر از آن، خیلی از متقاضیان پس از دریافت پذیرش خود برای مقطع تحصیلات تکمیلی، همزمان هم به وجد می آیند و هم متحیر هستند. دلیل شادی که مشخص است اما سرگشتگی هم از آنجایی که دانشجویان در مورد گام های بعدی خود مطمئن نیستند، رایج است. حال شما پس از اینکه از پذیرش خود در دانشکده های تحصیلات تکمیلی مطمئن شدید، چه باید بکنید؟

ذوق زده شوید!
ابتدا وقتی را به لذت بردن از این لحظه ی فوق العاده بگذرانید. هیجان و احساسات را به روشی که ترجیح می دهید، تجربه کنید. بعد از اینکه یک سال گذشته یا بیشتر را به تمرکز بر آینده سپری کرده اید، اکنون از لحظه ی حال لذت ببرید. شادی یک پاسخ طبیعی و مقبول نسبت به قبول شدن در یک برنامه ی تحصیلات تکمیلی است. با این حال خیلی از دانشجویان متعجب می شوند از اینکه می بینند بی قرار و یا تا حدی نگران هستند. نگرانی پاسخی مشترک و در عین حال غیر منتظره نسبت به کسب پذیرش و تحصیل در دانشگاه های دور از وطن است.

شرایط را بررسی کنید
وضعیت خود را بررسی کنید. چند درخواست پُر کرده بودید؟ آیا این اولین نامه ی پذیرش شماست؟ شاید وسوسه شوید که سریعا به یک پیشنهاد پاسخ دهید اما اگر برای موارد دیگری هم درخواست داده اید، صبر کنید. حتی اگر منتظر پاسخ های دیگری هم نیستید، بلافاصله پیشنهاد را قبول نکنید. قبل از قبول یا رد یک پیشنهاد پذیرش، به دقت آن را بررسی کنید. تا کی فرصت دارید تا به پیشنهاد پذیرش پاسخ دهید؟ این ددلاین را مد نظر داشته باشید.

دو یا چند پیشنهاد را معلق نگه ندارید
اگر خوش شانس باشید، این پذیرش ارائه شده برای شما اولی نیست. برخی از متقاضیان ترجیح می دهند که برای تمامی پیشنهاد ها صبر کنند و هنگامی تصمیم بگیرند که تمامی پاسخ ها را دریافت کرده باشند. مشکلی که اینگونه افراد ممکن است با آن مواجه بشوند این است که انتخاب بین برنامه های تحصیلات تکمیلی، چالش برانگیز است. تصمیم بین سه یا تعداد بیشتری از پذیرش ها، در نظر گرفتن تمامی نقاط قوت و ضعف می تواند –در اکثر قریب به اتفاق موارد- روند تصمیم گیری را تضعیف کند. در ضمن با جواب ندادن به پیشنهادی که قصد ندارید قبولش کنید، فرصت دریافت پذیرش را از متقاضیان لیست انتظار می گیرید. پس به طور خلاصه، در صورتی که دو یا تعداد بیشتری پیشنهاد پذیرش دارید، به آن هایی که می دانید رد خواهید کرد هرچه زودتر پاسخ دهید.

جزئیات را روشن کنید
به عنوان بررسی پیشنهادات، جزئیات را شفاف سازی کنید. چه برنامه ای است؟ فوق لیسانس یا دکتری؟ آیا کمک مالی به شما پیشنهاد شده است؟ کمک هزینه ی پژوهشی یا آموزشی؟ آیا از کمک مالی، وام و پول کافی برای تأمین هزینه های تحصیل برخوردار هستید؟ اگر شما دو پیشنهاد دریافت کرده اید -یکی با کمک مالی و یکی بدون آن- بهتر است این موضوع را با مسئول مربوطه در بخش پذیرش مطرح کنید و امیدوار باشید که پیشنهاد بهتری دریافت کنید. در هر صورت اطمینان حاصل کنید از اینکه در حال قبول و یا رد چه پیشنهادی هستید.

تصمیم بگیرید
در بسیاری از موارد، تصمیم گیری بین دو تا سه دانشگاه اتفاق می افتد. چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید؟ وضعیت کمک های مالی، شهرت و کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه، وضعیت گروه تحقیقاتی مربوط به شما، محل دانشگاه، زندگی و خواسته های شخصی و کیفیت زندگی تان را در نظر بگیرید. فقط از دید خود نگاه نکنید. با افراد دیگری هم صحبت کنید. دوستانِ نزدیک و خانواده شما را به خوبی می شناسند و می توانند چشم انداز خوبی ارائه دهند. اساتید می توانند موضوع را از چشم انداز تحصیلی و شغلی به بحث بگذراند. در نهایت تصمیم با شماست. نقاط ضعف و قوت را بسنجید. هنگامی که تصمیم گرفتید، دیگر به عقب نگاه نکنید.

تصمیم خود را به اطلاع دانشگاه ها برسانید
هنگامی که تصمیمتان را اتخاذ کردید، در اطلاع دادن به آن برنامه ی تحصیلات تکمیلی تردید نکنید. این به ویژه در مورد برنامه هایی که قصد رد آن ها را دارید، توصیه می شود. زمانی که آن ها خبر شما مبنی بر رد پیشنهادشان را دریافت کنند، می توانند به فردی از افراد لیست انتظار خبر بدهند.
چگونه پیشنهادی را قبول یا رد کنید؟ ارسال ایمیل یک روش کاملا مناسب برای درمیان گذاشتن تصمیمتان محسوب می شود. اگر شما از طریق ایمیل، پیشنهادی را قبول یا رد می کنید، بخاطر داشته باشید که حرفه ای برخورد کنید! با طرز نوشتاری مؤدبانه و رسمی از کمیته ی پذیرش تشکر کنید. پس از آن پیشنهادشان را قبول یا رد کنید.

جشن بگیرید!
حال که مراحل ارزیابی، تصمیم گیری و خبر دادن به برنامه های تحصیلات تکمیلی مربوطه به اتمام رسیده است، جشن بگیرید. زمان انتظار به پایان رسیده است. تصمیمات دشوار گرفته شده اند. می دانید که سال دیگر کجا خواهید بود. از موفقیت خود لذت ببرید!

خواندن 6398 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 خرداد 1392 ساعت 22:04

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ پیشنهادات پذیرش و نحوه ی بررسی آن ها