اخبار داغ

ApplyClub

سه شنبه, 07 آذر 1391 ساعت 06:49

سری مقالات ادامهٔ تحصیل در خارج از کشور به هزینهٔ شخصی، بخش دوم: اروپا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

اروپابخش دوم: اروپا
گروهی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مایل هستند با هزینه شخصی برای ادامه تحصیل اقدام کنند، به همین منظور در این سری مقالات بنا داریم تا اطلاعاتی را در این زمینه برای راهنمایی و کمک به این دوستان فراهم کنیم. در این مقاله تمرکز بر روی دانشگاههای اروپایی (مخصوصا اروپای غربی) میباشد. مجموع نکاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، عبارتند از: هزینه های شخصی، هزینه های تحصیلی، کار در سطح دانشگاه، و کار در خارج از دانشگاه.

هزینه های شخصی
این هزینه ها میتواند شامل مواردی مانند اجاره خانه، پوشاک و یا خورد و خوراک باشد. بدیهی است که این هزینه ها بستگی به کشور و شهر محل دانشگاه تغییر می کنند. به طور مثال، بنا بر تجربه ی شخصی، در کشور گرانی مثل سوئیس مجموع این هزینه ها میتواند بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰فرانک سوئیس متغیر باشد. البته قطعا بسته به شیوهٔ زندگی فردی هر شخص، این هزینه ها میتواند بالاتر و یا پائینتر باشند، اما این اعداد معرف خوبی برای یک هزینه متوسط برای یک زندگی معمول و خوب دانشجویی هستند.
بر خلاف مقاله پیشین که به ضعف حمل و نقل عمومی در آمریکای شمالی اشاره کردیم، در کشورهای اروپایی حمل و نقل عمومی از وضعیت خیلی بهتری برخوردار است. فقط میبایستی که یک هزینه ماهانه (و یا سالانه) جهت استفاده از این وسایط حمل و نقل عمومی پرداخت شود. این هزینه بسته به شهر محل اقامت متفاوت است، ولی معمولا از سقف ۶۰ یورو تجاوز نمیکند.

هزینه های تحصیلی
خبر خوب آن است که دانشگاه های اروپایی بر خلاف دانشگاه های آمریکا بسیار ارزان هستند، طوری که به جز شهریه بسیار کم (زیر ۴۰۰ یورو) برای هر ترم، مبلغ دیگری از دانشجو دریافت نمیشود. در کنار این مبلغ کم برای شهریه، هزینه هایی مثل خرید نوشت افزار و یا کامپیوتر نیز میتواند مطرح باشد. طبق تجربه شخصی، مبلغ اولیه حدودا ۱۵۰۰ یورو میتواند به خوبی این هزینه ها را پوشش دهد.

کار در سطح دانشگاه

مشخصا جهت جبران حد اقل بخشی از این هزینه ها، شخص متقاضی میتواند روی کار در سطح دانشگاه تا حدی حساب باز کند. تا قبل از مقطع دکترا و در حین سال تحصیلی، دانشجو نمیتواند در سطح دانشگاه حتی به صورت نیمه وقت کار کند، ولی در مقطع دکترا (و هم چنین قبل از آن و خارج از سال تحصیلی) دانشجو میتواند به صورت تمام وقت، ۴۰ ساعت در هفته، کار کند. به طور مشخص و در سطح دکتری، موقعیت هایی مثل دستیار آموزشی و یا دستیار پژوهشی در یکی از آزمایشگاههای سطح دانشگاه مطرح است. باز هم طبق تجربه ی شخصی، میزان حقوقی که از این کارها حاصل میشود، معمولا به طور کامل کافی بوده و حتی از میزان هزینه های ماهانه نیز بیشتر است. در دانشگاههای اروپایی و جهت کار در سطح دانشگاه، نیازی به اجازه کار خاصی نیست. البته کارهای متفاوت دیگری نیز در سطح دانشگاه پیدا می شوند که به صورت دانشجویی اداره میشوند. مثل بعضی مسئولیت ها در تشکلات دانشگاهی و دانشجویی، تدریس خصوصی یا کار در بخش خدمات دانشجویی (در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها، دفاتر پستی، در سالن های غذاخوری و ...). اما اینگونه مشاغل معمولا از درآمد به نسبت پایینی برخودار هستند که کفاف هزینه های زندگی را به تنهایی نمی دهند، اما قطعاً کمک هزینه های مناسبی برای مخارج می باشند.

کار در خارج از دانشگاه

جهت کار در خارج از دانشگاه، چه پیشخدمتی در رستوران و یا یک شغل محققی، از لحاظ قانونی نیاز به صدور اجازه کار خاصی است که یک روادید دانشجویی به طور بالقوه آن را شامل نمیشود. بسته به کشور اروپایی محل تحصیل، این قوانین میتواند سختگیرانه و یا راحت تر باشد. بعد از پایان تحصیل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس شخص دانشجو اجازه دارد به مدت یک سال بدون داشتن پیشنهاد شغلی خاصی در آنجا زندگی کند تا بتواند شغل پیدا کند.
عموما شغلهای مربوط به رشته های مهندسی در کشورهای شمال اروپایی، مثل سوئد، بیشتر در دسترس هستند. نکته مهمی که بایستی حتما به آن توجه شود، اهمیت دانستن زبان محلیست. به طور مثال اگر شخص متقاضی کار به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشد، در کشورهای فرانسوی زبان به مراتب راحتتر میتواند کار پیدا کند.

در پایان لازم به یاد آوری است، همان طور که در ابتدای این مقاله نیز آورده شد نکاتی که ذکر شده جنبه متوسط داشته و مینانگینی نسبی از شرایط کلی در اروپا می باشد و به طور خاص در هر شهر و کشوری میتواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات دقیقتر می توانید با ما تماس بگیرید.

خواندن 2763 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 آذر 1391 ساعت 07:45

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ سری مقالات ادامهٔ تحصیل در خارج از کشور به هزینهٔ شخصی، بخش دوم: اروپا