اخبار داغ

ApplyClub

جمعه, 04 اسفند 1391 ساعت 21:10

چگونه برای مرحله ی مصاحبه در پروسه ی اخذ پذیرش از دانشگاه ها آماده شویم؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

interview مصاحبه جهت اخذ پذیرش در برخی از رشته ها نیاز به گذراندن مصاحبه می باشد. با داشتن آمادگی کامل، شما می توانید مصاحبه را به عنوان یکی از فاکتورهای قابل توجه و ارزشمند اپلیکیشن خود درآورید. مصاحبات تحصیلات عالیه به گونه های مختلفی انجام می گیرند: به صورت ملاقات دو نفره، مصاحبه ی گروهی، ملاقات هایی در محوطه ی دانشگاه، و یا رایج ترین نمونه ی اخیر مصاحبه ی تلفنی فوری. صرف نظر از صورت های مختلف مصاحبه، راهنمایی های کلی ای وجود دارند که می توانند به شما در آمادگی بهتر کمک کنند:


قبل از مصاحبه
- تحقیقات خود را انجام دهید: مدرسه، برنامه، و اساتیدی را که با آنها می خواهید در ارتباط باشید، بشناسید ( از وب سایت ها و مهارت های ارتباطی خود استفاده کنید). با فارغ التحصیلان مدرسه ارتباط برقرار کنید تا اطلاعات کافی در رابطه با اساتید و گروه آموزشی به دست آورید. شما بنا بر دلیل خاصی برای این مدرسه درخواست داده و این رشته را انتخاب کرده اید، بنابراین باید دلیل آن را به یاد آورید و در حین مصاحبه آن را نقل کنید.
- اهداف خود را بشناسید: درباره ی آنها بیاندیشید. آیا هدف شما تدریس کردن است، تحقیق کردن است و یا وارد صنعت شدن و .... درباره ی بخشی که دوست دارید در آن متخصص شوید و یا درباره ی موضوعی که راغب به انجام آن به عنوان پایان نامه ی خود هستید، تعمق کنید.
- ریز نمرات خود را مرور کنید: از فراز و نشیب های ریز نمرات خود آگاهی یابید و آمادگی کافی برای توضیح دادن آن را به دست آورید. ( درست شبیه چیزی که در شرح اهداف انجام داده اید). علاوه بر آن تعهداتی را که در خارج از محیط آموزشی بر عهده شما بوده به یاد آورید و اینکه چگونه به شما در تبدیل شدن به کاندیدای موفق و قوی در تحصیلات عالیه کمک کرده است.
- تمرین کنید: ترجیحا بیشتر از یک بار مصاحبه ی ساختگی انجام دهید. از منابعی مانند سرویس های مشاوره و اساتید رهنما استفاده کنید. از این افراد درباره ی ترتیب دادن یک مصاحبه ی ساختگی درخواست کنید و یا حداقل درباره ی استراتژی های مصاحبه بحث کنید تا هنگام مصاحبه ی واقعی آماده تر باشید.


در حین مصاحبه
- اگر مصاحبه به صورت حضوری انجام میگیرد پوشش مناسب شما در تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه گر نقش به سزایی دارد. اولین دیدار، بسیار پر معنا خواهند بود. مطمئن شوید که مرتب و حرفه ای به نظر می رسید. به علاوه باید احساس آرامش و اعتماد به نفس خود را نشان دهید.
- سر وقت آنجا باشید ( اما نه خیلی زود).
- کپی ای از رزومه ی خود شامل خلاصه ی تجربیات و چکیده و شرح کوتاهی از آخرین ارائه تان را به همراه داشته باشید.
- حضار خود را بشناسید. آنها را با احترام خطاب کرده و از عنوان هایشان استفاده کنید. مانند یک دوست با آنها صحبت نکنید.
- راهنمایی های مصاحبه گر را دنبال کنید و به طور مناسب لحن، مدت زمان معرفی و نتیجه گیری خود را تنظیم کنید. هرگز سعی بر کم گویی و یا زیاده گویی در مصاحبه نداشته باشید.
- سوالات مربوط به تحقیق و رشته ی خود را پیش بینی کنید.
- سوالات مربوط به رویارویی با مشکلات و پشتکار در تحصیلات عالیه را پیش بینی کنید.
- اشتیاق خود را برای تحقیق نشان دهید چرا که به خاطر آن، شما ترغیب به تحصیلات عالیه شده اید و این فرصتی برای مطرح کردن آن نزد فرد مصاحبه کننده می باشد.
- در صورتی که از سوال پرسیده شده مطمئن نیستید و یا به زمان بیشتری برای فکر کردن و پاسخ دادن نیاز دارید، درخواست کنید تا بیشتر توضیح دهند و یا سوال را تکرار کنند. هرگز صحبت مصاحبه گر را قطع نکنید و یا سوال را کوتاه نکنید.
- سوالات آماده شده ای برای آخر مصاحبه داشته باشید. در بیشتر مواقع شما شانس پرسیدن سوالات خود را خواهید داشت. سوالات پر معنایی بپرسید تا نشان دهد که شما گروه آموزشی و رشته ی مربوطه را به دقت بررسی کرده اید. همچنین در صورتی که خبر پذیرش خود را شنیدید می توانید پرسش های خود را مطرح کنید.
- خودتان باشید. طبیعی رفتار کنید اما حرفه ای و مودب باشید.

 

بعد از مصاحبه
اگر در آخر مصاحبه یا ملاقات، پیشنهادی دریافت نکردید، پیگیر شوید. از افرادی که به شما در ایجاد ارتباط برای مصاحبه کمک کردند سپاسگزاری کنید. اگر اطلاعات تماس با مصاحبه گر(ها) را دارید، نامه و یا ایمیلی برای آنها بفرستید و از آنها برای ملاقات و مصاحبه تشکر کنید. در صورتی که تا تاریخ اصلی تعیین شده برای شما خبری دریافت نکردید، می توانید با دفتر پذیرش تماس بگیرید.


مصاحبه ی تلفنی
مصاحبات تلفنی راه جدیدی برای تایید یا مردود کردن درخواست های متقاضیان تحصیلات عالیه در سال های اخیر شده است. این مصاحبه ها بسیار متداول و تقریبا قابل انتظار در علوم اجتماعی و انسانی هستند (رشته های مرتبط با علوم بیشتر از بیرون فاند جذب می کنند و از ملاقات کاندیداها به طور حضوری لذت می برند). البته این قانون از یک دانشگاه تا دانشگاه دیگر و از یک گروه آموزشی تا گروه آموزشی دیگر متفاوت است. مصاحبه های تلفنی تقریبا در زمان تماس صورت می گیرند، و در صورتی که شما تماس اصلی را از دست دادید، ممکن است پیامی برای تماس مصاحبه گر در زمان بعدی دریافت کنید.

چند توصیه در رابطه با چگونگی آماده کرده خودتان در مصاحبه ی تلفنی:

- مدارک درخواست پذیرش خود را نزدیک تلفن قرار دهید. در این حالت شما می توانید سریعا اطلاعات دانشگاهی که با شما در تماس است را پیدا کنید.
- به افراد خانواده و یا هم اتاقی های خود اطلاع دهید که چگونه پاسخ دهند.
- مطمئن شوید که پیامی مناسب بر روی پیغام گیر تلفن و یا موبایل خود دارید و اگر آمادگی مصاحبه ندارید بهانه ی مودبانه ای بیاورید. ( مثل در راه کلاس بودن) و زمان دیگری را برای تماس پیشنهاد کنید.

تمامی توصیه هایی که در بالا در قسمت " در حین مصاحبه " ذکر شد، در مصاحبه ی تلفنی نیز قابل استفاده است. به هر حال برای مصاحبه با مصاحبه گری که کمی رک یا شاید سرد و غیر دوستانه باشد نیز خود را آماده کنید. ( به خاطر داشته باشید، مکالمات تلفنی گاهی سرد و سنگین احساس می شوند). در نظر داشته باشید که هدف هر مصاحبه ای گفتگو کردن با مصاحبه گر می باشد و شما باید نشان دهید که برای برنامه ی تحصیلات عالیه ی آنها آماده و هیجان زده هستید. به یاد داشته باشید که مصاحبه، مولفه ای از اپلیکیشن است که شما بر روی آن کنترل کامل دارید، بنابراین تلاش کنید تا شانس اخذ پذیرش را با یک مصاحبه خوب بالا ببرید!

خواندن 9286 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 04 اسفند 1391 ساعت 21:54

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ چگونه برای مرحله ی مصاحبه در پروسه ی اخذ پذیرش از دانشگاه ها آماده شویم؟