اخبار داغ

ApplyClub

Mehrdad

Mehrdad

Pharmaceutical sciences داروسازیسالانه هزاران دانش آموخته رشته داروسازی از کشورهای مختلف به کانادا مهاجرت می کنند. این افراد عموما دارای سابقه کار مرتبط نیز می باشند، ولی‌ طبق قوانین کانادا، آنها تنها در صورتی‌ می‌‌توانند به عنوان دکتر داروساز در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی مشغول به فعالیت شوند که دوره‌های تطبیقی را در یکی‌ از دانشگاههای کانادا (در استان مورد نظر برای اشتغال) با موفقیت به پایان رسانیده باشند. دوره‌های تطبیقی حدود ۶ ماه به طول می‌‌انجامد که نیمی از آن به صورت تئوری برگزار می گردد و نیمه دیگر عملی‌ است و در مراکز مختلف برگزار می‌‌ شود. همانند سایر رشته‌های دانشگاهی، داوطلبین برای شرکت در این دوره‌ها می‌بایستی که با دانشگاه مورد نظر خود تماس گرفته و تقاضانامه خود را به همراه مدارک مورد نیاز به آن دانشگاه ارسال نمایند. از جمله مدارک مورد نیاز تاییدیه قبولی در امتحانات ارزشیابی مرکز آزمون داروسازی کانادا می‌باشد. این مرکز مسئولیت ارزشیابی مدارک دانش آموختگان داروسازی را برای فارغ التحصیلان از دانشگاههای کانادایی و غیر کانادایی بر عهده دارد. هدف این مقاله معرفی مراحل ارزشیابی است که توسط مرکز آزمون برگزار می‌‌گردد.
ارزشیابی مدرک و توان علمی‌ داوطلبین در ۳ مرحله صورت می‌‌پذیرد و در پایان برای داوطلبین تائیدیه تطبیق تواناییهای علمی‌ و حرفه‌ای با استاندارد‌های کانادا به داوطلب ارائه می‌‌گردد که مورد پذیرش کلیه دانشگاه‌های کانادا است.

مرحله ی اول
اولین مرحله، ارزیابی مدرک تحصیلی‌ داوطلب می‌باشد. بدین منظور داوطلب لازم است که به وب سایت مرکز آزمون (http://www.pebc.ca/index.php/ci_id/3374) مراجعه و تقاضانامه خود را تکمیل نماید و به همراه مدارک در خواستی‌ به آن مرکز ارسال نماید. پس از دریافت کلیه مدارک توسط مرکز آزمون، طی‌ ۸ هفته داوطلب از نتیجه آن به صورت کتبی‌ آگاه خواهد شد. هدف از این مرحله تائید واحد‌های گذرانده شده و دانشگاه محل تحصیل است. در صورت تائید، شماره داوطلبی بر‌ا‌ی داوطلب ارسال می گردد.

مرحله ی دوم
دومین مرحله پس از دریافت نامه قبولی از مرکز آزمون، ثبت نام جهت شرکت در آزمونهای ارزشیابی است. هدف از این آزمونها ارزیابی دانش تخصصی داوطلبین رشته داروسازی است. داوطلبین که مدارک آنها در مرحله اول مورد تایید قرار می‌گیرد، یک شماره کاربری از مرکز آزمون دریافت می‌‌نمایند و تنها با داشتن این شماره قادر خواهند بود که برای امتحانات ثبت نام نمایند. به داوطلبین توصیه می گردد که پس از دریافت شماره کاربری هر چه سریع تر به وب سایت سازمان مراجعه نمایند و برای آزمون‌های ارزشیابی ثبت نام نموده و مدارک مورد نیز را به سازمان ارسال نمایند. این امتحانات در کانادا در شهرهای ونکوور، ادمنتون، سسکتون، وینی پاک، تورنتو، مونترال‌، هلیفکس، و سن جان برگزار میگردد. داوطلبینی که قبل از ورود به کانادا قصد ثبت نام برای این امتحانات را دارند و جهت ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند بهتر است که قبل از اتمام مهلت ثبت نام برای آزمون، وضعیت ویزای ورود خود را مشخص نمایند زیرا چنانچه بنا به هر دلیلی‌ تقاضای ویزای آنها رد گردد، پس از پایان مهلت ثبت نام مرکز آزمون شهریه ثبت نام را مسترد نخواهد کرد.
این آزمون در شهر لندن انگلستان نیز برگزار می‌‌شود. داوطلبینی که مایل به شرکت در آزمون مرکز لندن می‌‌باشند هزینهٔ ثبت نام آنها بیشتر خواهد بود.

مرحله ی سوم
در مرحله ی سوم داوطلبینی که آزمونهای ارزشیابی را با موفقیت پشت سر می‌‌گذرانند، اجازه خواهند یافت تا برای شرکت در آزمونهای تعیین صلاحیت که خود دارای دو مرحله می‌باشد ثبت نام نمایند. در مرحله اول آزمون به صورت تستی برگزار می گردد و مهارت داوطلب در بکارگیری اطلاعات و دانش خود در حل مسائل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در مرحلهٔ دوم، آزمون به صورت شفاهی‌ برگزار می شود. در این بخش ایستگاه‌های مختلفی طراحی شده است و هر ایستگاه در واقع شبیه‌سازی فضای کاری در داروخانه است. داوطلبین در این ایستگاه‌ها با بیماران مختلف مواجه خواهند شد و مهارت آنها در برخورد با بیمار و چگونگی حل مسائل و مشکلات مربوط به آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. نتیجه این آزمون شش هفته پس از برگزاری به صورت کتبی‌ به اطلاع داوطلب می‌رسد.
داوطلبینی که این آزمونها را با موفقیت به پایان میرسانند تأییدیه صلاحیت علمی‌ و عملی‌ خود را در رشته داروسازی از مرکز آزمون دریافت می‌نمایند. شایان ذکر است که این مدرک هیچگونه اجازه کاری در رشته داروسازی به داوطلبین نمی‌‌دهد و تنها می‌‌تواند جهت ثبت نام در دوره‌های تطبیقی دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. داوطلبین پس از شرکت در دوره‌های دانشگاهی و گذراندن امتحان تعیین صلاحیت در استان مورد نظر، اجازه کار به عنوان دکتر داروساز در همان استان را دریافت خواهند نمود.
همانطور که به اجمال توضیح داده شد برای ورود به دوره‌های تطبیقی نیاز به گذراندن چندین امتحان و مصاحبه است که حداقل یکسال به طول می‌انجامد. لذا توصیه میشود چنانچه قصد فعالیت به عنوان دکتر داروساز در کانادا را دارید برای شرکت در آزمونهای ارزشیابی در اولین فرصت اقدام نمائید.

Medical school canada پزشکی‌، دندانپزشکی‌ و داروسازیدر این سری از مقالات مراحل اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا برای رشته‌های پزشکی‌، دندانپزشکی‌ و داروسازی به اختصار توضیح داده میشود. شرایط پذیرش برای هر استان اندکی‌ تفاوت دارد که در مقالات آینده از همین سری شرایط پذیرش به تفکیک استان توضیح داده میشود؛ در این مقاله تنها به ذکر شرایط عمومی می‌پردازیم. در ابتدا لازم به ذکر است که مراحل مطروح در این مقاله برای متقاضیانی می‌باشد که دارای مدرک پزشکی‌، دندانپزشکی و داروسازی از ایران و یا سایر کشورها نمی‌باشند. شرایط ورود به دوره تطبیقی جهت دریافت مجوز طبابت و کار برای دانش آموختگان رشته‌های مذکور در مقاله جداگانه‌ای ارائه خواهد شد.

رشته پزشکی‌
Medicine پزشکی‌ کانادا دارای ۱۷ دانشکده پزشکی‌ می‌باشد و تعداد آنها در هر استان بر مبنای منابع مالی‌، امکانات آموزشی و تعداد پزشک مورد نیاز در آن استان متغیر می‌باشد. دانشکده های پزشکی‌ کاملا تحت نظارت دولت استانی میباشند و لذا اکثریت ظرفیت پذیرش دانشگاه به ساکنین دائمی آن استان اختصاص داده میشود و تنها تعداد کمی‌ دانشجو از خارج از کانادا سالانه پذیرش میشوند. برای پذیرش، داشتن مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی‌ الزامی است و زبان تدریس در هر دانشگاه با توجه استان یکی‌ از زبان های فرانسه یا انگلیسی می‌باشد.
بر خلاف ایران، در کانادا امکان ورود به دانشکده پزشکی‌ بلافاصله بعد از دبیرستان مقدور نمی‌باشد. متقاضیان لازم است که در زمان پذیرش حداقل ۳ سال از دوره کارشناسی خود را گذرانده باشند و لازم است که در زمان شروع دوره پزشکی‌ حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند (برخی‌ از دانشگاهها به دانشجویان سال آخر نیز پذیرش داده و نیاز به اتمام دوره کارشناسی برای ورود به دوره پزشکی‌ نیست). عنوان رشته کارشناسی تأثیر زیادی در پذیرش ندارد، ولی‌ لازم است که متقاضی در دوره کارشناسی دروس فیزیک، شیمی‌، زیست شناسی‌ و بیوشیمی را حتما گذرانده باشد. شایان ذکر است که متقاضیانی که مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا میباشند نیز میتوانند برای دوره پزشکی‌ اقدام نمایند ولی‌ این گروه از متقاضیان باید در زمان ثبت نام حتما مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای خود را با موفقیت به پایان رسانیده باشند.
از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز، نتیجه امتحان ورودی دنشکده های پزشکی‌ یا MCAT, Medical Colleges Admission Test می‌باشد که یک امتحان سراسری در آمریکای شمالی است و چندین بار در سال برگزار میگردد. در این امتحان علاوه بر سطح علمی‌، توانایی تجزیه و تحلیل، مهارت در حل مسائل و مهارت نوشتاری داوطلب ارزیابی میشود.

 

رشته دندانپزشکی
Dentistry دندانپزشکی‌ شرایط ورود به رشته دندانپزشکی‌ بسیار شبیه به پزشکی‌ می‌باشد. متقاضیان لازم است که ابتدا وارد دوره کارشناسی شده ولی‌ نیازی به اتمام دوره نیست. متقاضی پس از ۲ سال تحصیل در رشته کارشناسی و گذراندن دروس شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ عالی‌، فیزیک، زیست شناسی‌، زبان انگلیسی، آمار و بیوشیمی میتواند برای رشته دندانپزشکی‌ اقدام نماید. البته تعداد دروس پیش نیاز و حداقل نمره در هر درس در هر دانشگاه متفاوت می‌باشد.
علاوه بر گذراندن دروس مورد نظر، متقاضی لازم است که در امتحان DAT, Dental Aptitude Test نیز شرکت نماید و در زمان ارسال مدارک، نمره این امتحان را نیز ارسال نماید. امتحان DAT دو بار در سال برگزار میگردد.

 

رشته داروسازی
pharmaceutics داروسازیبرای ورود به دانشکده داروسازی تنها یک سال تحصیل در دوره کارشناسی و گذراندن دروس شیمی‌، زیست شناسی‌، ریاضیات، انگلیسی، آمار و یک درس از جامعه‌ شناسی کفایت می‌کند.
داروسازی نیز دارای امتحان تعیین سطح برای متقاضیان می‌باشد. این امتحان تحت عنوان PCAT, Pharmacy Colleges Admission Test شناخته میشود که هدف آن تعیین سطح علمی‌ متقاضیان و سنجش توانایی‌های حرفه‌ای آنان می‌باشد. این امتحان ۴ بار در سال برگزار میشود.
با توجه به شرایط ذکر شده در بالا، جهت تحصیل در هر یک از سه رشته، اول باید درخواست اولیه متقاضی پذیرفته شود؛ سپس دانشگاه ها از میان متقاضیان، حدود ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز خود را برای مصاحبه دعوت مینمایند و پذیرفته شدگان نهایی از بین این افراد انتخاب میگردند.

جهت دریافت اطلاعات دقیقتر، لطفا با ما تماس بگیرید.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ Mehrdad