اخبار داغ

ApplyClub

سه شنبه, 30 آبان 1391 ساعت 19:03

سری مقالات ادامهٔ تحصیل در خارج از کشور به هزینهٔ شخصی، بخش اول: آمریکای شمالی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آمریکای شمالیبخش اول: آمریکای شمالی

از آنجایی که گروهی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مایل هستند با هزینهٔ شخصی برای ادامه تحصیل اقدام کنند، به همین منظور در این سری مقالات بنا داریم تا اطلاعاتی را در این زمینه برای راهنمایی و کمک به این دوستان فراهم کنیم. در این مقاله، تمرکز بیشتر بر روی دانشگاه های آمریکای شمالی می باشد. لازم به ذکر است که منظور از آمریکای شمالی، منحصرا دو کشور آمریکا و کانادا می باشد. مجموع نکاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد عبارتند از: هزینه های شخصی، هزینه های تحصیلی، کار در سطح دانشگاه، و کار در خارج از دانشگاه.

هزینه های شخصی:

این هزینه ها می تواند شامل مواردی مانند اجاره خانه، پوشاک و یا خورد و خوراک باشد. بدیهی است که این هزینه ها بستگی به ایالت و شهر محل دانشگاه تغییر می کنند. بنا بر برخی تجربه های شخصی، در ایالات گرانی مثل کالیفرنیا و یا نیویورک، مجموع این هزینه ها میتواند بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار متغیر باشد. البته قطعا بسته به شیوهٔ زندگی فردی هر شخص، این هزینه ها میتواند بالاتر و یا پائین‌تر باشند. اما این اعداد معرف خوبی برای یک هزینه متوسط برای یک زندگی معمول و خوب دانشجویی هستند. شاید این نکته هم شایان ذکر باشد که در کشور آمریکا، مخصوصا در کرانهٔ غربی آن، به دلیل ضعیف بودن نسبی سیستم حمل و نقل عمومی، داشتن ماشین شخصی خیلی ضروری است، لیکن این نیاز در شهرهای اصلی کانادا چندان مطرح نیست.
خوشبختانه در آمریکا برای خرید یک ماشین انتخاب های فراوانی در اختیار خریدار می باشد. یک ماشین خوب را میتوان با قیمت اولیه بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار تهیه کرد اما به دلیل مسافتهای دوری که در شهرهای آمریکایی به صورت روزانه پیموده می شود، یک نکته مهم برای خرید ماشین، میزان مصرف بنزین آن است که به همین دلیل ماشینهای آمریکایی خیلی محبوب نبوده و بیشتر ماشینهای ژاپنی و یا آلمانی طرفدار دارند.

هزینه های تحصیلی

در آمریکا و کانادا، هر دانشگاه میزان شهریه متفاوتی را از دانشجو درخواست می کند که میبایستی توسط دانشجو و تا قبل از یک تاریخ مشخصی که معمولاً قبل از شروع یا در هفتهٔ اول ترم تحصیلی میباشد، پرداخت شود. میزان این شهریه در کانادا می تواند ازپنج هزار دلار تا چند ده هزار دلار تغییر کند و در آمریکا این مبلغ ممکن است بین ۲۸،۰۰۰ دلار تا ۴۲،۰۰۰ دلار متغیر باشد. بسته به اینکه دانشگاه خصوصی، یا عمومی و یا نیمه عمومی باشد. علاوه بر شهریه، هزینه هایی مثل خرید نوشت افزار و یا کامپیوتر نیز می تواند مطرح باشد. طبق یک تجربه شخصی، مبلغ اولیه حدودا ۲،۰۰۰ دلار میتواند به خوبی این هزینه ها را پوشش دهد.

کار در سطح دانشگاه

مشخصا جهت جبران حد اقل بخشی از این هزینه ها، شخص متقاضی می تواند روی کار در سطح دانشگاه تا حدی حساب باز کند. دانشجو می تواند تا پنجاه درصد از زمان خود را (20 ساعت در هفته) به صورت پاره وقت در سطح دانشگاه کار کند. به طور مشخص و در سطح کارشناسی ارشد و دکتری، موقعیت هایی مثل دستیار آموزشی و یا دستیار پژوهشی مطرح است. لازم به ذکر است که در اکثر دانشگاهها، داشتن یکی از این دو موقعیت شغلی، شهریه ترم را که در بند قبل ذکر شد را پوشش خواهد داد. باز هم طبق تجربه های شخصی، میزان حقوقی که از این کارها حاصل میشود، معمولا به طور حداقلی با میزان هزینه های ماهانه برابری می کند. در دانشگاههای آمریکای شمالی و جهت کار در سطح دانشگاه، نیازی به اجازه کار خاصی نیست. البته کارهای متفاوت دیگری نیز در سطح دانشگاه پیدا می شوند که به صورت دانشجویی اداره میشوند. مثل بعضی مسئولیت ها در تشکلات دانشگاهی و دانشجویی، تدریس خصوصی یا کار در بخش خدمات دانشجویی (در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها، دفاتر پستی، در سالن های غذاخوری و ...). اما اینگونه مشاغل معمولا از درآمد به نسبت پایینی برخودار هستند که کفاف هزینه های زندگی و تحصیلی را به تنهایی نمی دهند اما قطعاً کمک هزینه های مناسبی برای مخارج می باشند.

کار در خارج از دانشگاه

جهت کار در خارج از دانشگاه، چه پیشخدمتی در رستوران و یا یک شغل محققی، از لحاظ قانونی نیاز به صدور اجازه کار خاصی است که یک روادید دانشجویی به طور بالقوه آن را شامل نمیشود.
در آمریکا این اجازه کار تا حد شش ماه در حین تحصیل و تا حد یک سال بعد از پایان تحصیل بدون اینکه محل کار شخص دانشجو بخواهد دخالت خاصی در این مساله داشته باشد ممکن است. خارج از این دو دوره ذکر شده، لازم است که شرکت یا دانشگاه محل کار شخص متقاضی، پشتیبانی مالی شخص را بر عهد بگیرد تا او بتواند برگ سبز خود را دریافت کند. در کانادا، این قانون کمی متفاوت است. مهمترین تفاوت آن است که بعد از پایان تحصیل، دیگر اجازه کار پاره وقت دانشجویی صادر نمیشود واین نوع اجازه کار فقط مربوط به دوران تحصیل است. اما پس از پایان تحصیلات، بنا به قوانین حال حاضر کانادا، یک اجازه نامه ی کاری تمام وقت برای فارغ التحصیلان دانشگاهها کانادا صادر می شود که مدت اعتبار آن بستگی به مدت زمان تحصیل فرد متقاضی در کانادا دارد و حداکثر سه سال می باشد.
تفاوت دیگری که در این زمینه بین آمریکا و کانادا موجود است، آن است که در آمریکا و در حین تحصیل، به مدت شش ماه اجازه کار صادر میشود ولی در کانادا این محدودیت زمانی موجود نیست. مشخصا در هر دوی این کشورها، کار کردن خارج از دانشگاه بنا به نوع کار و درآمد آن می تواند دارای مزایا بیشتری باشد. هر چند از نظر محیط کاری و میزان مسافرت درون شهری روزانه، کار در داخل دانشگاه می تواند مزایای خود را داشته باشد.

در پایان، لازم به یاد آوری است ، همان طور که در ابتدای این مقاله نیز آورده شد، نکاتی که ذکر شده جنبه متوسط داشته و میانگینی نسبی از شرایط کلی در آمریکای شمالی می باشد و به طور خاص در هر شهر و ایالتی میتواند متفاوت باشد. به همین جهت برای کسب اطلاعات دقیق‌تر می توانید با ما تماس بگیرید.

خواندن 10627 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 آبان 1391 ساعت 19:30

2 نظرها

 • پیوند نظر محمد سه شنبه, 05 شهریور 1392 ساعت 19:52 ارسال شده توسط محمد

  سلام،

  دانستن زبان انگلیسی برای تحصیل در بسیاری از کشور ها از جمله کانادا الزامیست و دانشگاه ها نمرات آزمون های استاندارد زبان را درخواست می کنند.

  اپلای کلاب

 • پیوند نظر احسان سه شنبه, 05 شهریور 1392 ساعت 14:31 ارسال شده توسط احسان

  سلام خدمت شما:آیا مساط بودن به زبان انگلیسی برای دوره در کانادا ضرور است.
  من انگلیسی بلد نیستم و میخواهم دوره لیسانس رشته اقتصاد را در کانادا به اتمام برسانم آیا امکان دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ سری مقالات ادامهٔ تحصیل در خارج از کشور به هزینهٔ شخصی، بخش اول: آمریکای شمالی