اخبار داغ

ApplyClub

یکشنبه, 03 دی 1391 ساعت 19:06

آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی‌، قسمت چهارم: GRE Subject

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

GRE Subject موضوعی جهت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاهای خارج از کشور، گذراندن یک سری آزمونهای استاندارد لازم می‌باشد. در سه‌ مقاله ی پیشین به امتحان های تافل TOEFL و آیلتس IELTS و GRE General پرداخته شد، در این مقاله به معرفی آزمون GRE موضوعی (GRE Subject) خواهیم پرداخت. آزمون GRE همانطور که از اسمش بر میاید: Graduate Record Examination، امتحانیست که برای درخواست پذیرش جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری طراحی شده است. این امتحان دارای دو نوع جنرال General و موضوعی Subject است. در حالی‌ که جهت دریافت پذیرش برای همهٔ رشته‌ها داشتن نمره قابل قبول در GRE General لازم است، در برخی‌ از رشته‌ها (مثل علوم پایه) گذراندن GRE Subject هم لازم است. در هر حال، آزمون GRE برای کلیه دانشگاههای آمریکا و برخی‌ از دانشگاههای کانادا لازم است و برای سایر نقاط دنیا (مگر موارد استثنا) این امتحان موضوعیت ندارد. در ادامه، تمرکز مقاله روی GRE Subject خواهد بود.

GRE Subject یا GRE موضوعی

به طور مشخص، نوع موضوعی آزمون GRE برای رشته‌های (۱) بیوشیمی، (۲) بیولوژی، (۳) شیمی‌، (۴) علوم کامپیوتر، (۵) انگلیسی‌، (۶) ریاضی‌، (۷) فیزیک، و (۸) روانشناسی‌ طراحی‌ شده است. در یک نگاه کلی‌، هدف این آزمون این است که به طور دقیقتر (در قیاس با نوع جنرال) مهارت شخص امتحان دهنده را جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در قالب یک امتحان جامع ارزیابی کند و آن را زیر عنوان یک سری نمره گزارش دهد. این آزمون همانند آزمون های تافل TOEFL و GRE General توسط یک موسسه به نام ETS برگزار میشود و فقط دارای نوع کاغذی می‌باشد و هنوز نوع کامپیوتر آن طراحی نشده است.

همانطور که در بالا نیز شرح داده شد، آزمون GRE Subject توسط نهاد ETS برگزار میشود. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا، در شهرهای مختلف برگزار میشود. از لحاظ زمانی‌، نکته متفاوت این است که این امتحان فقط سه بار در سال و در ماههای اکتبر، نوامبر، و آوریل برگزار میشود. می‌توان اطلاعات مربوط به نهادهایی که در شهرها و کشورهای مختلف این آزمون را برگزار میکنند را به صورت آنلاین و بر روی وب سایت ETS مشاهده کرد. از همین طریق نیز می‌توان جهت این امتحان ثبت نام نمود. در کشور ایران این آزمون اصولاً از طریق نهاد سازمان سنجش برگزار میشود، و همچنین نحوی ثبت نام این آزمون نیز به صورت آنلاین نیست.

آزمون GRE مو ضوعی دارای یک سری سؤالات چند گزینه ای می‌باشد. بنا براین دارای بخش تشریحی جهت نگارش انشا نمی‌باشد. تعداد این سؤالات چند گزینه ای برای هر کدام از ۸ رشته که در بالا نام برده شد متفاوت است، با حفظ ترتیب آنها عبارتند از (۱) ۱۷۵، (۲) ۲۰۰، (۳) ۱۳۰، (۴) ۷۰، (۵) ۲۳۰، (۶) ۶۶، (۷) ۱۰۰، (۸) ۲۰۵ سوال چند گزینه ای. مشخصا محتوای دقیق GRE Subject برای هر کدام از این رشته‌ها متفاوت است، ولی‌ در عین حال، نکته ی مشترک قابل ذکر آن است که این امتحان به یک سری زیر بخش تقسیم میشود که هر کدام از این زیر بخشها مربوط به گرایش‌های آن رشته (در مقطع لیسانس) می‌باشد. به عنوان مثال، GRE Subject مربوط به ریاضی دارای سه‌ بخش است که به ترتیب حسابان، جبر، و توپولوژی می‌باشد. بنا بر این شاید بتوان این نتیجه گیری را هم کرد که GRE Subject مربوط به هر کدام از ۸ رشته، توانایی شخص دارای مدرک لیسانس را در همهٔ گرایش‌های موجود در آن رشته بررسی می‌کند.

نحوه ارزش گزاری برای همه این رشته‌ها یکسان بوده و به گونه ایست که در ابتدا یک نمره خام تهیه می شود که شامل تعداد پاسخ‌های درست منهای یک چهارم تعداد پاسخ‌های غلط می‌باشد. بنابراین برای پاسخ های غلط یک نمره منفی‌ به میزان بیست و پنج در صد در نظر گرفته می شود. نمره ی داوطلب نسبت به نمره ی همهٔ شرکت کنندگان در این آزمون سنجیده شده و در نهایت یک نمره بین ۲۰۰-۹۹۰ اعلام می شود.

جهت آمادگی برای امتحان GRE Subject راههای مختلفی‌ امکان پذیر است. بهترین راه برای این کار تهیه کتابهای مربوط به آمادگی GRE Subject است که توسط نهاد‌هایی مثل KAPLAN و یا Barrons و یا خود ETS آماده شده اند. هر چه که این آزمونهای مشابه و موارد تمرینی مربوط به هر بخش این امتحان بیشتر تمرین شود، بهتر است. به هر حال، همانطور که در بالا نیز ذکر شد، یک اشراف کلی‌ روی گرایشهای مختلف رشته مربوطه جهت دریافت نمره بالا لازم می‌باشد.

قصد این مقاله یک معرفی‌ کوتاه جهت آزمون GRE موضوعی بود، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر با ما تماس بگیرید.

خواندن 8073 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 03 دی 1391 ساعت 20:19

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ فارسی مقالات پذیرش تحصیلی‌ آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی‌، قسمت چهارم: GRE Subject