اخبار داغ

ApplyClub

Ahmadreza

Ahmadreza

فارغ التحصیلان خارجی از برنامه های علوم طبیعی، کاربردی و بهداشت موفقیت زیادی را در یافتن شغل مرتبط با رشته ی خود و ایجاد سهم قابل توجهی در بخش های کلیدی مانند خدمات تکنولوژی و بهداشتی و همچنین در کمک به رفع کمبودهای مهارت های حیاتی در استان بریتیش کلمبیای کانادا (BC) دارا می باشند. مقامات این استان به منظور جذب دانشجویان ممتاز از هر گوشه ی دنیا و به هدف بازیابی این دانشجویان مجرب در جرگه ی کار نیروی کار استانی، به فارغ التحصیلان فوق لیسانس یا دکترای دانشگاه های BC (بریتیش کلمبیا) این امکان را داده اند تا از طریق برنامه ی استانی اقامت دائم کانادا را بدست آورند.

چه کسانی می توانند درخواست بدهند؟
فرد متقاضی که از طریق گروه فارغ التحصیلان بین المللی کاندید می شود، می بایست طی دو سال اخیر مقطع فوق لیسانس یا دکترا را در یکی از مراکز آموزش شناخته شده در BC تکمیل کرده باشد. بویژه، درخواست می بایست تا دو سال بعد از تاریخ صدور آن به دست برنامه های مهاجرت استانیِ بریتیش کلمبیا (BC PNP) برسد. اگر بیش از شش ماه از تاریخ اتمام تحصیلات فرد گذشته باشد، لازم است که کاندیدِ متقاضی، یک ویزای کار موقتیِ معتبر برای کار در BC دریافت کرده باشد.
دانشجویان خارجی که در کانادا هستند و شرایط بالا را ندارند، در صورتی که یک شغل تمام وقت دائمی به آن ها پیشنهاد شده باشد، می توانند در بخش فارغ التحصیلان بین المللی درخواست بدهند.

الزامات و اطلاعات مهم
الزامات در نظر گرفته شده برای درخواست افراد متقاضی به عنوان یک فارغ التحصیلِ خارجی عبارتند از:
- تحصیلات
- قصد اقامت در BC
- توانایی داشتن ثبات اقتصادی در BC
- اطلاعاتی راجع به مجوزهای کار در این دسته بندی
- پناهندگان و دستور های اخراج
در ذیل به طور خلاصه در مورد این الزامات توضیح می دهیم.

تحصیلات
متقاضیان بخش فارغ التحصیلان بین المللی می بایست مراحل الزامی برای مقطع فوق لیسانس و دکترای واجد شرایط در یکی از مراکز BC را طی کرده باشند.

برنامه های واجد شرایط آموزش عالی
مدرک آموزش عالی (فوق لیسانس یا دکترا) برای تحصیل در علوم طبیعی، کاربردی یا بهداشت اعطا می شود که شامل برنامه های زمینه های تحصیلی زیر می باشد:
- کشاورزی
- علوم زیستی و پزشکی
- علوم کامپیوتر و اطلاعاتی و خدمات پشتیبانی
- مهندسی
- مهندسی تکنولوژی
- مشاغل مربوط به سلامت و علوم بالینی
- ریاضیات و آمار
- پژوهش و حفاظت از منابع طبیعی
- علوم فیزیکی
برنامه های آموزش از راه دور که در آن ها فرد متقاضی، در طی طول دوره ی تحصیل در BC اقامت نداشته است، قابل قبول نیستند.

مرکز واجد شرایط
مدارک فوق لیسانس و دکترا می بایست اعطا شده از طرف مرکزی در BC باشند که:
- تحت تصویب مجلس مقننه ی BC تأسیس شده باشد یا
- فرآیند ارزیابی کیفیت خواسته شده از طرف دولت را تکمیل کرده و مجوز گرفته باشد.
از فرد متقاضی خواسته می شود که در درخواست خود، نام و اطلاعات تماس یکی از اعضای هیئت علمی یا مدیر ارشد مرکز آموزش عالی در BC را که مدرک یا گواهی نامه ی خود را از آنجا گرفته است، ذکر کند. در صورت لزوم به این شخص مراجعه می شود.
لیستی از برنامه های اعطای مدرک که مراکز آموزشی پس از متوسطه ی BC مجاز به ارائه ی آن ها می باشند، در وب سایت وزارت آموزش عالی در دسترس می باشد.

قصد اقامت در بریتیش کلمبیا (BC)
متقاضیانِ کاندید می بایست برنامه ی مهاجرت استانی BC را قانع کنند که قصد دارند پس از گرفتن اقامت دائم کانادا، در BC بمانند. برنامه ی مهاجرت استانیِ بریتیش کلمبیا (BC PNP) این قصد را با توجه به موارد زیر در نظر می گیرد:
- طول مدت اقامت های گذشته و یا اقامت کنونی در BC
- وابستگی به BC بواسطه ی کار، تحصیل، خانواده یا قیود دیگر
- برنامه ها و اقدامات صورت گرفته به هدف اقامت در BC
هر متقاضی کاندید می بایست برنامه ی مهاجرت استانیِ BC را از اقامت کنونی و از هرگونه تغییری در اقامتش در طول دوره ی روند درخواستش برای نامزدی و برای اقامت دائم آگاه کند. هر فرد متقاضیِ کاندید که در هر زمانی قبل از مقیم دائم شدن، اقامت در BC را متوقف کند، باید برنامه ی مهاجرت استانی BC را متقاعد کند که قصد دارد بطور مداوم در BC اقامت گزیند. اگر این برنامه قانع نشود که یک کاندید قصد دارد در BC بماند، ممکن است نامزدیِ او را لغو کند.

توانایی داشتن ثبات اقتصادی در BC
کاندیدای متقاضی می بایست برنامه ی مهاجرت استانیِ BC را قانع کند که قادر به داشتن ثبات اقتصادی در کانادا می باشد. هرچند مدرکی که متقاضی کاندید کسب کرده است، نشانه ای روشن از این توانایی می باشد، برنامه ی مهاجرت استانی BC فاکتورهای دیگری را نیز برای تعیین توانایی متقاضی در زمینه ی ثبات اقتصادی در نظر می گیرد:
- تجارب کاری گذشته یا کنونی (در کانادا یا خارج از کانادا) بعلاوه ی تجربه ی کار ارائه شده بعنوان قسمتی از برنامه ی تحصیلات فوق لیسانس
- برنامه ها و اقدامات صورت گرفته به هدف پیدا کردن موقعیت شغلی (استخدام) در BC
- وابستگی به BC یا کانادا بواسطه ی کار، تحصیلات، اقامت، خانواده یا دیگر قیود
- افراد خانواده (همسر و فرزندان غیر مستقل)
- کمک هزینه های در دسترس و قابل انتقال (با در نظر گرفتن هرگونه تعهد)

اطلاعاتی راجع به مجوز کار در این بخش
برنامه ی مهاجرت استانیِ BC، متقاضیان کاندید در بخش فارغ التحصیلان بین المللی را تشویق می کند تا در صورتی که دارای مجوز کاری که برای کار در BC در طول مدت روند درخواستشان برای نامزدی و اقامت دائم معتبر باشد نیستند، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی از CIC (اداره شهروندی و مهاجرت کانادا) اقدام کنند.
پس از اینکه یک کاندید در این بخش برای اقامت دائم به CIC درخواست داده است و کارفرمایی در BC به این شخص، یک کار موقت یا دائم پیشنهاد می کند، BC PNP یک نامه ی کاری صادر می کند تا به فرد متقاضی کمک کند که برای گرفتن کاری که آن کارفرما پیشنهاد داده است، مجوز کار دریافت کند. برای این منظور، BC PNP باید قانع شود که:
- شغل، حقیقی است و می تواند مزایا یا فرصت های اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی ایجاد کند،
- این شغل، نیمه وقت یا فصلی نمی باشد، و
- دستمزد و شرایط کار این شغل باید متناسب با دستمزد لازم برای جذب و حفظ شهروندان کانادایی و مقیمان دائم باشد.
BC PNP ممکن است تحت همین شرایط نامه ای صادر نماید تا به یک کاندید کمک کند که مجوز کار خود را برای کار با یک کارفرما در BC تمدید کند.

پناهندگان و دستورهای اخراج
PNP فردی را که تقاضای پناهندگی اش در کانادا حل نشده است، کاندید نخواهد کرد؛ همچنین است کسی که بصورت غیر قانونی در کاناداست، کسی که در انتظار اخراج شدن از کانادا است یا کسی که ورودش به کانادا ممنوع شده است.

برای مشاهده ی اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید.

پنج شنبه, 02 خرداد 1392 ساعت 21:45

پیشنهادات پذیرش و نحوه ی بررسی آن ها

accepted پذیرفته شدنمشتاقانه در پاکت نامه و یا ایمیل خود را باز می کنید: پذیرفته شده اید! تبریک! مدت های زیادی سخت کوشیده اید تا تجارب لازم، معدل بالا، تجارب تحقیقاتی و روابط خوب با هیئت علمی به دست آورید. شما با موفقیت پروسه ی درخواست را پشت سر گذاشته اید؛ کار آسانی نبوده! صرف نظر از آن، خیلی از متقاضیان پس از دریافت پذیرش خود برای مقطع تحصیلات تکمیلی، همزمان هم به وجد می آیند و هم متحیر هستند. دلیل شادی که مشخص است اما سرگشتگی هم از آنجایی که دانشجویان در مورد گام های بعدی خود مطمئن نیستند، رایج است. حال شما پس از اینکه از پذیرش خود در دانشکده های تحصیلات تکمیلی مطمئن شدید، چه باید بکنید؟

ذوق زده شوید!
ابتدا وقتی را به لذت بردن از این لحظه ی فوق العاده بگذرانید. هیجان و احساسات را به روشی که ترجیح می دهید، تجربه کنید. بعد از اینکه یک سال گذشته یا بیشتر را به تمرکز بر آینده سپری کرده اید، اکنون از لحظه ی حال لذت ببرید. شادی یک پاسخ طبیعی و مقبول نسبت به قبول شدن در یک برنامه ی تحصیلات تکمیلی است. با این حال خیلی از دانشجویان متعجب می شوند از اینکه می بینند بی قرار و یا تا حدی نگران هستند. نگرانی پاسخی مشترک و در عین حال غیر منتظره نسبت به کسب پذیرش و تحصیل در دانشگاه های دور از وطن است.

شرایط را بررسی کنید
وضعیت خود را بررسی کنید. چند درخواست پُر کرده بودید؟ آیا این اولین نامه ی پذیرش شماست؟ شاید وسوسه شوید که سریعا به یک پیشنهاد پاسخ دهید اما اگر برای موارد دیگری هم درخواست داده اید، صبر کنید. حتی اگر منتظر پاسخ های دیگری هم نیستید، بلافاصله پیشنهاد را قبول نکنید. قبل از قبول یا رد یک پیشنهاد پذیرش، به دقت آن را بررسی کنید. تا کی فرصت دارید تا به پیشنهاد پذیرش پاسخ دهید؟ این ددلاین را مد نظر داشته باشید.

دو یا چند پیشنهاد را معلق نگه ندارید
اگر خوش شانس باشید، این پذیرش ارائه شده برای شما اولی نیست. برخی از متقاضیان ترجیح می دهند که برای تمامی پیشنهاد ها صبر کنند و هنگامی تصمیم بگیرند که تمامی پاسخ ها را دریافت کرده باشند. مشکلی که اینگونه افراد ممکن است با آن مواجه بشوند این است که انتخاب بین برنامه های تحصیلات تکمیلی، چالش برانگیز است. تصمیم بین سه یا تعداد بیشتری از پذیرش ها، در نظر گرفتن تمامی نقاط قوت و ضعف می تواند –در اکثر قریب به اتفاق موارد- روند تصمیم گیری را تضعیف کند. در ضمن با جواب ندادن به پیشنهادی که قصد ندارید قبولش کنید، فرصت دریافت پذیرش را از متقاضیان لیست انتظار می گیرید. پس به طور خلاصه، در صورتی که دو یا تعداد بیشتری پیشنهاد پذیرش دارید، به آن هایی که می دانید رد خواهید کرد هرچه زودتر پاسخ دهید.

جزئیات را روشن کنید
به عنوان بررسی پیشنهادات، جزئیات را شفاف سازی کنید. چه برنامه ای است؟ فوق لیسانس یا دکتری؟ آیا کمک مالی به شما پیشنهاد شده است؟ کمک هزینه ی پژوهشی یا آموزشی؟ آیا از کمک مالی، وام و پول کافی برای تأمین هزینه های تحصیل برخوردار هستید؟ اگر شما دو پیشنهاد دریافت کرده اید -یکی با کمک مالی و یکی بدون آن- بهتر است این موضوع را با مسئول مربوطه در بخش پذیرش مطرح کنید و امیدوار باشید که پیشنهاد بهتری دریافت کنید. در هر صورت اطمینان حاصل کنید از اینکه در حال قبول و یا رد چه پیشنهادی هستید.

تصمیم بگیرید
در بسیاری از موارد، تصمیم گیری بین دو تا سه دانشگاه اتفاق می افتد. چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید؟ وضعیت کمک های مالی، شهرت و کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه، وضعیت گروه تحقیقاتی مربوط به شما، محل دانشگاه، زندگی و خواسته های شخصی و کیفیت زندگی تان را در نظر بگیرید. فقط از دید خود نگاه نکنید. با افراد دیگری هم صحبت کنید. دوستانِ نزدیک و خانواده شما را به خوبی می شناسند و می توانند چشم انداز خوبی ارائه دهند. اساتید می توانند موضوع را از چشم انداز تحصیلی و شغلی به بحث بگذراند. در نهایت تصمیم با شماست. نقاط ضعف و قوت را بسنجید. هنگامی که تصمیم گرفتید، دیگر به عقب نگاه نکنید.

تصمیم خود را به اطلاع دانشگاه ها برسانید
هنگامی که تصمیمتان را اتخاذ کردید، در اطلاع دادن به آن برنامه ی تحصیلات تکمیلی تردید نکنید. این به ویژه در مورد برنامه هایی که قصد رد آن ها را دارید، توصیه می شود. زمانی که آن ها خبر شما مبنی بر رد پیشنهادشان را دریافت کنند، می توانند به فردی از افراد لیست انتظار خبر بدهند.
چگونه پیشنهادی را قبول یا رد کنید؟ ارسال ایمیل یک روش کاملا مناسب برای درمیان گذاشتن تصمیمتان محسوب می شود. اگر شما از طریق ایمیل، پیشنهادی را قبول یا رد می کنید، بخاطر داشته باشید که حرفه ای برخورد کنید! با طرز نوشتاری مؤدبانه و رسمی از کمیته ی پذیرش تشکر کنید. پس از آن پیشنهادشان را قبول یا رد کنید.

جشن بگیرید!
حال که مراحل ارزیابی، تصمیم گیری و خبر دادن به برنامه های تحصیلات تکمیلی مربوطه به اتمام رسیده است، جشن بگیرید. زمان انتظار به پایان رسیده است. تصمیمات دشوار گرفته شده اند. می دانید که سال دیگر کجا خواهید بود. از موفقیت خود لذت ببرید!

چهارشنبه, 01 خرداد 1392 ساعت 23:56

چشم انداز استخدام در کانادا در سال ۲۰۱۳

در طی ۱۲ ماه از تاریخ مارس ۲۰۱۲ کانادا اندکی بیش از ۲۰۰۰۰۰ شغل ایجاد کرده است. قسمت اعظمی از این تغییر در اثر تعداد کم و غیر منتظره ی مشاغل در مارس ۲۰۱۳ می باشد. بر خلاف کاهش غیر معمول در ماه مارس، استخدام‌ها ۱.۲% بالاتر از سطح سال قبل می باشد. نکته ی مثبت دیگر آنکه این افزایش عمدتا مربوط به کار تمام وقت می باشد. در همان مدت زمان ذکر شده، رقم کلی ساعات کار تا ۱.۲% افزایش یافته است.

برنامه‌های سخت گیرانه ی دولت وارد کار می شوند
دولت‌ها در سراسر کانادا به اقدامات سخت گیرانه ی اقتصادی ادامه می دهند. روی هم رفته آن‌ها در حال کم کردن تعداد کارکنان و کاهش دادن برخی برنامه‌های خدماتی هستند. دولت فدرال با حذف ۱۴۴۰۰ کارمند در طی سال گذشته، نیروی کار خود را کاهش داده است. انتظار می رود ۵۰۰۰ شغل دیگر نیز حذف شوند.

با اینکه دولت های استانی شانس چندان بهتری نداشته اند، همچنان سایت Monster.ca خبر از پست تعداد زیادی شغل دولتی بر روی وبسایتش داده است.

شهرهایی که دارای بیشترین فرصت های شغلی می باشند
طبق نظر Eagle Professional Resources -یک شرکت کاریابی و استخدام که دفاتری در سراسر کانادا دارد- به نظر می رسد "...هر شهر بزرگ تعداد قابل توجهی از پروژه های ساخت و ساز در حال اجرا دارد، با برج هایی جدید که هر ماه خبرشان می رسد. این موضوع تقریبا یک تقاضای دائم برای معاملات ایجاد می کند..." چیزی که نوید اشتغال پایدار می دهد.

منطقه ی بزرگ تورنتو (GTA) داغ ترین بازار کار در کانادا می باشد. اینجا مکانی است با بیشترین تعداد دفاتر مهم که مرکز اصلی مالی در کانادا می باشد و با جمعیتی در حدود ۶ میلیون، بیشترین تعداد نیروی کار در دسترس را دارد. قسمت هایی که همچنان تقاضا دریافت می کنند شامل قسمت های مالی، ارتباطات از راه دور، ساخت و ساز و خدمات صنایع می باشند.

فعالیت های استخدامی در دیگر شهرهای کلیدی
برخلاف این واقعیت که جمعیت Calgary کمی بیش از ۱ میلیون نفر است، این مکان دومین بازار شلوغ کار و موتور ناحیه ی غرب کانادا می باشد. "ناحیه ی غرب عموما مکانی مناسب جهت جست و جوی کار محسوب می شود، مخصوصا اگر مشتاق تحمل کمی سختی در بعضی نواحی مانند Fort McMurray باشید." البته در ماه های گذشته درخواست استخدام، به همان نسبت که قیمت نفت کاهش یافته، محدود شده است اما به هر حال "کمبود شدید مهارت در زمان رونق" چیزی است مربوط به زمان های گذشته!
مونترال همچنان در بخش های مالی، ارتباطات از راه دور و صنعت ساخت و ساز مشغول است. در St John's نیز نیاز به کارگران مطرح است اما همه چیز نسبی است و این مکان ها بازارهای بزرگی محسوب نمی شوند. وابستگی آتاوا (Ottawa) به دولت فدرال به آن معنی است که مشاغل در حال حاضر چندان به وفور وجود ندارند.

روندهای دیگر اشتغال
برخی از روندهایی که دفاتر استخدامی Eagle Professional Resources در کل کشور اشاره کرده اند عبارتند از: "تقاضا برای تغییر مدیریت منابع، تقاضا برای افراد حرفه ای در زمینه ی انفورماتیک سلامت و افزایش تقاضا برای شغل های مرتبط با داده های بزرگ". تحلیل گرانِ کسب و کار، تحلیل گران مالی، کنترل، مدیران پروژه و توسعه دهندگان وب نیز همه به نظر می رسد که تقاضاهای مناسب و معقولی دارند.

کدامیک از بخش‌ها بیشترین تعداد شغل را در ربع اول سال ۲۰۱۳ در Monster.ca لیست کرده اند؟
در اینجا بخش هایی ذکر شده اند که بیشترین مشاغل را در سایت Monster.ca در ربع اول سال ۲۰۱۳ لیست کرده اند. این مشاغل به ترتیب نزولی مرتب شده اند:
۱) فروش/ خرده فروشی/ توسعه ی کسب و کار
۲) فناوری اطلاعات/ توسعه نرم افزار
۳) مهندسی
۴) حسابداری/ امور مالی/ بیمه
۵) اداری (مشاغل دفتری)
۶) پشتیبانی مشتریان
۷) تجارت/ مدیریت استراتژیک
۸) نصب/ نگهداری/ تعمیر
۹) تهیه و توزیع/ حمل و نقل
۱۰) پروژه/ مدیریت برنامه

طبق خبر، سه رتبه ی اول در ربع چهارم ۲۰۱۲ نیز به همان شغل های ردیف اول تا سوم اختصاص داشت. این بار در لیست مشاغل ذکر شده، "فروش/خرده فروشی/توسعه کسب و کار" با اختلاف ۱۶% از مقام دوم یعنی "فناوری اطلاعات/توسعه نرم افزار" جلو زده است. در مقایسه، برای مقام سوم (مهندسی) ۲.۵ بار بیشتر شغل هایی پیشنهاد شده تا برای مقام دهم (پروژه/مدیریت پروژه).

چشم انداز استخدام در کانادا
Scotiabank -یکی از بانک های معروف و بین المللی کانادا- آخرین پیش بینی جهانی خود را در اواخر مارس ۲۰۱۳ صادر کرد. این پیش بینی بیان می کند که انتظار می رود هر سالی که می گذرد، میزان رشد جهانی نیز افزایش یابد.
آن‌ها ادامه می دهند: "...تقویت تدریجی در رشد جهانی که توسط افزایش سرمایه گذاری‌های زیر بنایی پشتیبانی می شود، می تواند خوش بینی بیشتر در بازار کسب و کار ایجاد کند؛ شرکت‌های بسیاری با وجوه نقدی قابل ملاحظه‌ای وجود دارند که می توانند این وجوه را در گسترش عملیات و استخدام به کار گیرند...".

البته که ریسک هایی نیز وجود دارد؛ مانند پتانسیلی که برای رشد کُند اقتصاد در آمریکا –در صورتی که مالیات‌ها تا سطح قبلی بالا رود- وجود دارد. در ضمن خبرهای خوبی در مورد دستمزدها، اینجا در کانادا، وجود دارد: پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۳ حقوق‌های کانادایی روی هم رفته تا ۳% افزایش یابد.

برای مشاهدهٔ اصل مطلب اینجا را کلیک نمایید.

digital libraryتحصیلات تکمیلی مستلزم "نوشتن" است. طی مقطع فوق لیسانس و دکترا شما مقاله، امتحان، پایان نامه و یا رساله خواهید نوشت. دانشجویان تحصیلات تکمیلی اغلب زندگی خود را هاله ای می بینند از روزها و شب هایی که به نوشتن و درس دادن سپری می شود و همچنین به رفت و آمدهای با عجله به کتابخانه برای پیگیری مستندات. بعضی چیزها هیچ وقت تغییر نمی کنند با این حال، پایگاه داده های آنلاین و منابع جست و جوی متن، الزام مراجعه ی حضوری به کتابخانه را کمتر کرده اند.
هیچ یک از این منابع، کتابخانه های آجری و معمول را منسوخ نمی کنند اما اکنون شما می توانید حداقل برخی از تحقیقات خود را از خانه انجام دهید. در اینجا بعضی پایگاه های اطلاعاتیِ مفید و منابعی که متن کامل ارائه می دهند، ذکر شده است. هیچ یک از منابع به تنهایی، جستجوهای رسمی جامعی را ارائه نمی دهند. این موارد را در ارتباط با یکدیگر مورد استفاده قرار دهید و حتما با رفتن به کتابخانه یا اتصال به پایگاه های اطلاعاتی کتابخانه ی مرکز خودتان، روند تحقیق را دنبال کنید.

HighWire Press
امکان دسترسی به نزدیک به ۲ میلیون مقاله رایگان با متن کامل از تعدادی از معتبرترین مجلات در زمینه های علمی و بیومدیکال (با تاخیر ۱۲-۲۴ ماهه؛ یعنی مقالات مربوط به تاریخ ۱۲-۲۴ ماه گذشته می باشند).
National Academy Press
آکادمی ملی مطبوعات (NAP) توسط آکادمی های ملی پایه ریزی شد تا خبرهایی که توسط آکادمی ملی علوم، آکادمی ملی مهندسی، موسسه ی پزشکی و شورای پژوهش ملی منتشر می شود را چاپ کند که این ها همه تحت منشور مصوب کنگره ی ایالات متحده فعالیت می کنند. NAP هر ساله بیش از ۲۰۰ کتاب در گستره ی موضوعات علمی، مهندسی، پزشکی چاپ کرده و معتبرترین دیدگاه ها را در مورد مسائل مهم در علم و سیاست های بهداشتی عنوان می کند.
NASA Astrophysics Data System
ناسا بر روی سیستم اطلاعات فیزیک نجومی سرمایه گذاری کرده؛ سیستمی که مقاله هایی با متن کامل از اکثر مجلاتِ مطرح در زمینه ی نجوم و فیزیک نجومی فراهم می کند.
Project Gutenberg Electronic Public Library
پروژه ی گوتنبرگ نسخه های الکترونیکی متون در حوزه های عمومی را تولید می کند (عمدتا کتاب های کلاسیک). هزاران کتاب روی سایت قرار داده شده اند.
Questia
این سایت دسترسی به متن کامل صدها هزار کتاب، مقالاتِ مجلات و نشریات و همچنین بیش از یک میلیون مقاله ی روزنامه ای را فراهم می کند. این ماشین جستجو، راه زیادی تا مطلوب بودن دارد ولی در صورتی که شما بدانید که به دنبال چه هستید (برای مثال تیتر، نویسنده)، می تواند مثمر ثمر باشد. جستجو رایگان است اما دسترسی به منابع نه. شما می توانید بدون اشتراک، جستجو کنید؛ که این امر می تواند شما را کمک کند که آیا ثبت نام بکنید یا خیر. امکان آزمایشِ مجانی نیز وجود دارد.
MERLOT
Merlot یک منبع رایگان است که برای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی طراحی شده است. این منبع، امکان دسترسی به یک آرشیو رو به رشد از مواد آموزشی آنلاین، تکالیف و بازبینی ها به منظور ارتقای آموزش و غنی سازی تجارب تدریس و یادگیری را فراهم می سازد. شما تعداد زیادی چیزهای جالب و لینک وب سایت های آموزشی پیدا خواهید کرد که در امر تحقیق به کارتان می آید. با این حال، نسبت به این منابع با دقت بوده و نگاهی منتقدانه داشته باشید، زیرا گاهی به دقت بررسی نشده اند.
The Online Books Page
بیش از ۳۰ هزار نسخه کتاب از کتابخانه ی دانشگاه پنسیلوانیا.
Bartleby.com
امکان دسترسی رایگان به کتاب های آنلاین از منابع مختلف.
ERIC: Education Resources Information Center
امکان جستجوی هزاران نسخه از اسناد. متن کامل تنها در اختیار بعضی افراد قرار می گیرد.
WHO Health InterNetwork Access to Research Initiative
پایگاه اطلاعاتی با امکان جستجو و حاوی بیش از ۳۷۵۰ مجله که برخی از آن ها رایگان می باشند.

برنامه ی متخصصین ماهر فدرال (FSWP)، مهاجران را بر اساس توانایی‌هایشان در رسیدن به موفقیت‌های مالی در کانادا گزینش می کند. پرونده ی متقاضیان، در صورت واجد شرایط بودن، از نظر معیارهای انتخاب بررسی می شود. صد امتیاز در دسترس متقاضیان است، از قبیل امتیازاتی برای توانایی‌های مربوط به زبان رسمی یا امتیازاتی که به سن، تحصیلات، تجربه ی کاری، فرصت استخدامی که در کانادا برایشان فراهم شده و انطباق پذیری مربوط می باشد. نمره ی قبولی در حال حاضر ۶۷ است.

پس از یک بررسی جامع بر روی تحقیقات مرتبط، ارزیابی گسترده ی برنامه ها، مشاوره با ذی نفعان، تحقیق و مطالعه درباره ی فعالیت‌های مشابه در دیگر کشورهای مهاجر پذیر، تغییراتی در زمینه ی برنامه ی متخصصین ماهر فدرال (FSWP) در ماه دسامبر سال ۲۰۱۲ پیشنهاد شد. این تغییرات از تاریخ ۴ می سال ۲۰۱۳ به اجرا درخواهد آمد.

پذیرش متقاضیان جدید در برنامه ی FSWP از تاریخ ۱ جولای سال ۲۰۱۲ دچار وقفه شده است؛ مگر برای آن دسته از افرادی که پیشنهاد کاری داشته اند و یا کسانی که طی دوره ی دکترا درخواست داده اند. در ۴ می ۲۰۱۳ این وقفه برداشته خواهد شد و پذیرش متقاضیان جدید در مشاغل واجد شرایط دوباره به راه خواهد افتاد. اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) تا تاریخ ۴ می ۲۰۱۳ برای ۲۴ شغل واجد شرایط، درخواستی قبول نمی کند، ولیکن الزامات دیگری وجود دارد که متقاضیان می توانند خود را برای آن‌ها آماده کنند؛ مانند امتحان‌های زبان و ارزیابی‌های مدارک تحصیلات خارجی. فرم‌های جدید تا ۴ می ۲۰۱۳ روی وب سایت اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) قرار خواهد گرفت.

افرادی که درصدد هستند تا از ۴ می به بعد درخواست بدهند، باید توجه داشته باشند که به درخواست هایی که واجد شرایط جدید نیستند ترتیب اثر داده نخواهد شد. متقاضیان برنامه ی جدید متخصصین ماهر فدرال باید اطمینان حاصل نمایند که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا می باشند:

- داشتن حداقل یک سال تجربه ی کاری مستمر در یکی از ۲۴ شغل واجد شرایط

- داشتن پیشنهاد شغلی (تغییرات اِعمال شده در فرآیند استخدام، قبلا در وب سایت منتشر شده است.)

- داشتن شرایط لازم برای اعلام درخواست طی دوره ی دکترا


متقاضیانی که حداقل یکی از الزامات بالا را دارا می باشند، باید همچنین دارای سطح حداقل زبان بوده و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی خارجی نیز دریافت کنند.

 

لیست مشاغل واجد شرایط
اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) از تاریخ ۴ می ۲۰۱۳ روی هم رفته ۵۰۰۰ تقاضای جدید را خواهد پذیرفت و در هر یک از ۲۴ شغل ذکر شده در لیست، تا حداکثر ۳۰۰ پرونده کامل بررسی خواهد شد.

مشاغل واجد شرایط (به همراه کد طبقه بندی مشاغل ملی در سال ۲۰۱۱)
- ۰۲۱۱ مدیران مهندس
- ۱۱۱۲ تحلیل گر مالی و امور سرمایه گذاری
- ۲۱۱۳ زمین شناس و اقیانوس شناس
- ۲۱۳۱ مهندس راه و ساختمان (عمران)
- ۲۱۳۲ مهندس مکانیک
- ۲۱۳۴ مهندس شیمی
- ۲۱۴۳ مهندس معدن
- ۲۱۴۴ مهندس زمین شناسی
- ۲۱۴۵ مهندس نفت
- ۲۱۴۶ مهندس هوا فضا
- ۲۱۴۷ مهندس کامپیوتر (به جز مهندسان نرم افزار/طراحی)
- ۲۱۵۴ نقشه برداران زمین
- ۲۱۷۴ برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان رسانه‌های تعاملی
- ۲۲۴۳ مکانیک و تکنسین ادوات صنعتی
- ۲۲۶۳ بازرسان بهداشت عمومی و محیط زیست و بهداشت حرفه‌ای و ایمنی
- ۳۱۴۱ متخصص شنوایی سنجی و آسیب شناسان گفتار و زبان
- ۳۱۴۲ فیزیوتراپ ها
- ۳۱۴۳ کار درمانی
- ۳۲۱۱ تکنولوژیست آزمایشگاه پزشکی
- ۳۲۱۲ تکنسین آزمایشگاه پزشکی و دستیاران آسیب شناسان
- ۳۲۱۴ درمانگران تنفسی، تزریقات بالینی و تکنولوژیست قلبی
- ۳۲۱۵ تکنولوژیست پرتو پزشکی
- ۳۲۱۶ تکنولوژیست سونوگرافی‌های پزشکی
- ۳۲۱۷ تکنسین‌های قلب و عروق و تکنولوژیست تشخیصی الکتروفیزیولوژیک (در جای دیگر طبقه بندی نشده)

 

حداقل سطح زبان
تمامی افرادی که در نظر دارند برای FSWP تقاضا بدهند، ابتدا باید مشخص کنند که آیا از حداقل سطح زبان برخوردارند یا خیر: سطح ۷ Canadian Language Benchmark, CLB  یا سطح ۷  Niveaux de compétence linguistique canadiens, NCLC  در هر چهار مهارت (گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن). به منظور اثبات مهارت در زبان، یک متقاضی بالقوه باید برای آزمون زبان در یکی از موسساتی که وزارت مشخص کرده، شرکت کرده و نتیجه ی آن را به همراه تقاضایش به اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) بفرستد. نتایج آزمون زبان به مدت ۲ سال از تاریخ صدورش توسط موسسات تعیین شده، از طرف CIC پذیرفته می شود.

موسساتی که از طرف CIC برای آزمون زبان مشخص شده اند عبارتند از:

- Canadian English Language Proficiency Index Program, CELPIP
- International English Language Testing System, IELTS
- Test d'évaluation de français, TEF

این آزمون‌ها به شکل‌های مختلفی توسط این سه سازمان نمره دهی می شوند. در اینجا نمره‌های لازم برای رسیدن به سطح ۷ CLB یا  سطح ۷ NCLC را ذکر می کنیم:

انگلیسی
- برنامه ی کانادایی شاخص تسلط بر زبان انگلیسی (CELPIP)
به منظور کسب حداقل سطح مجاز در آزمون عمومی CELPIP، هر متقاضی باید حداقل نمره ی 4L را در هر یک از چهار مهارت ذکر شده دریافت کند.
نمره ی 4L در آزمون عمومی CELPIP برابر است با سطح CLB ۷ . نمره ی 4H برابر است با سطح CLB ۸ و نمره ی ۵ یا بالاتر برابر است با سطح CLB ۹ یا بالاتر.

- سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS)
هر فرد متقاضی FSWP باید در آزمون عمومی IELTS حداقل نمره ی ۶ را کسب کرده تا به حداقل سطح زبان یعنی CLB ۷ نائل آید.

فرانسه
- آزمون ارزشیابی زبان فرانسه (TEF)
هر فرد متقاضی FSWP برای رسیدن به سطح حداقل زبان در آزمون TEF یعنی سطح NCLC ۷ باید در مهارت خواندن، حداقل نمره ی ۲۰۶، گوش دادن ۲۴۸ و در مهارت های صحبت کردن و نوشتن، حداقل نمره ی ۳۰۹ را کسب کند.

 

 استخدام برنامه ریزی شده
کارفرماها قبلا -هنگامی که خواستار استخدام یک تبعه ی خارجی برای کار تمام وقت و دائم بودند و همچنین زمانی که تمایل داشتند تا از برنامه ی کارکنان خود مبنی بر اقامت دائم، از طریق FSWP حمایت به عمل آورند- برای ایده ی استخدام برنامه ریزی شده (AEO) از طرف منابع انسانی و توسعه ی مهارت های کانادا تقاضا دادند.
از تاریخ ۴ می ۲۰۱۳، اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) دیگر برای حمایت از شخص متقاضیِ FSWP، ایده ی استخدام برنامه ریزی شده (AEO) را نمی پذیرد. در عوض، اکثر این استخدام ها نیاز به نظر بازار کار Labour Market Opinion خواهند داشت.

 

ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)
یک تغییر مهم دیگر که در تاریخ ۴ می ۲۰۱۳ به مرحله ی عمل درخواهد آمد، ارزیابی مدارک تحصیلی و آموزشی (ECA) می باشد. متقاضیان در صورتی که می خواهند یک گواهی نامه ی آموزشی خارجی ارائه کنند، می توانند قبل از ۴  می، فرآیند دریافت ECA را آغاز کنند. به هر حال، متقاضیان باید الزامات واجد شرایط بودن را –که در بالا ذکر شد- در نظر داشته باشند. برای مثال، اینکه آیا یک پیشنهاد شغلی برای استخدام دارند یا خیر، یا طی دوره ی دکترا یا برای مشاغل واجد شرایط تقاضا می دهند و اینکه سطح حداقل زبان را از طریق آزمون تعیین شده کسب کرده اند یا خیر. متقاضیانی که دارای گواهی نامه ی آموزش کانادایی هستند، نیازی به گرفتن ECA ندارند مگر اینکه به منظور غنی تر کردن رزومه ی خود، یک گواهی نامه ی آموزشی خارجی نیز ارائه دهند.

فرآیند ECA کمک می کند که مشخص شود آیا این گواهی آموزشیِ خارجی، معتبر و معادل با یک گواهی کامل کانادایی می باشد یا خیر. برای متقاضیان جدید، فرآیند ECA درک واقع بینانه ای فراهم می کند تا دریابند که مدرک تحصیلی خارجی در کانادا تا چه حد به رسمیت شناخته می شود.

همانطور که از تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۳ چهار سازمان –به منظور فراهم کردن ECA برای هدف مهاجرتی به کانادا (تحت برنامه ی FSWP)- توسط وزیر تعیین شده اند، سازمان های دیگر هم ممکن است توسط اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) در آینده تعیین شوند. سازمان های مشخص شده عبارتند از:

 - Comparative Education Service: University of Toronto School of Continuing Studies
- International Credential Assessment Service of Canada
- World Education Services
- Medical Council of Canada

 سازمان نظام پزشکی کانادا تنها برای آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند برای پزشک متخصص (طبقه بندی مشاغل ملی سال 2011 کد 3111) یا برای پزشک عمومی/پزشک خانواده (سال 2011 NOC کد 3112) به عنوان شغل اصلی در برنامه ی FSWP درخواست بدهند، تعیین شده است. نه NOC کد 3111 و نه کد 3112 هیچ کدام در لیست مشاغل واجد شرایط که در تاریخ 4 می ترتیب اثر داده می شوند، قرار ندارند. بنابراین این موضوع فقط افرادی را که تحت زیر گروه دانشجویان دکترا یا زیر گروه دارای پیشنهاد کاری بر اساس کد های NOC می باشند را تحت تاثیر قرار می دهد. متقاضیان باید با سازمان های تعیین شده مستقیما تماس بگیرند تا اطلاعات بیشتری درمورد مدارک مورد نیاز، زمان لازم و هزینه ها کسب کنند.

اداره ی شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) فقط آن دسته از گزارش های ECA را که پس از تاریخ تعیین شدن سازمان ها (برای فراهم کردن گزارش های ECA) منتشر شده اند را می پذیرد؛ (برای مثال در تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۳). هر گزارش ECA به مدت ۵ سال از تاریخ صدورش توسط یکی از سازمان های مشخص شده، به منظور اهداف مهاجرتی، دارای اعتبار می باشد.

از آنجاییکه کانادا با روند رو به رشد کمبود نیروی کار در مشاغل مرتبط با علوم مواجه است، کارفرمایان باید مسئولیت بیشتری را برای خوشامد گویی به کانادایی‌های جدید به عهده بگیرند و امکان دسترسی به برنامه‌های تکمیلیِ نیروی کار را برای آن‌ها آسان تر کنند. طبق مطالعه‌ای از طرف بازار جهانی بانک CIBC ، بیش از ۳۰% از بیزنس‌ها در سال ۲۰۱۲ اعلام کرده اند که با کمبود کارگران ماهر مواجه هستند.

Silma Roddau، رئیس PCPI (مرکز پیشرفت و برنامه ریزی شغلی) در تورنتو، گفت: "کارفرماها باید دریابند که نمی توانند کمبود مهارت‌هایشان را بدون آنکه برنامه‌های تکمیلی نیروی کار را در دسترس کانادایی‌های جدید قرار دهند بهبود بخشند". وی اضافه کرد: "در غیر این صورت آن‌ها منبعی غنی از استعداد را و همچنین شانس رقابت در سطح ملی و جهانی را از دست می دهند".

موضوع به حساب آوردن مهارت‌های افراد کانادایی جدید در استراتژی‌های نوآوری، موضوعی داغ در دهمین کنفرانس سالانه ی متخصصین آموزش دیده ی بین المللی در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۱۳ بود. PCPI (مرکز پیشرفت و برنامه ریزی شغلی) میزبان مراسم بود و هدف از آن کمک به افراد حرفه‌ای آموزش دیده در سطح بین المللی بود تا بتوانند خود را به کارفرمایان آینده نگر معرفی کنند. این رویداد در نوع خودش بزرگترین بود. این کنفرانس بیش از ۱۴۰۰ نفر تحصیل کرده ی بین المللی حرفه‌ای را از ۱۰۰ کشور مختلف گرده هم آورده تا استراتژی‌های ادغام تحصیل کرده‌های حرفه‌ای بین المللی با نیروی کار را از زبان کارشناسان صنعت و کارفرماها بشنوند.
Raddau اظهار کرد: "کانادا با کمبود هر چه بیشتر نیروی کارِ دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی پیشرفته در زمینه‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات رو به رو می باشد". او همچنین گفت: "تعداد قابل توجهی تحصیل کرده ی حرفه‌ای برای اخذ این مشاغل، آماده و مشتاقند اما تعداد زیادی از آن‌ها مدت زمانی طولانی است که بیکارند. کارفرمایان باید خط مشی‌های استخدامشان را به منظور استفاده از مزایای این همه افراد حرفه‌ای و با مهارت قویا بازبینی کنند".

بر اساس خبری که در سال ۲۰۱۲ از طرف شورای CEO های کانادا منتشر شد، تداوم رشد اقتصاد و موفقیت کانادا به توانایی ملی این کشور در جهت توسعه ی توانایی‌ها و استعداد‌های مردم تا بیشترین سطح بستگی دارد. این خبر ذکر می کند:

- در چین یک سوم از افرادی که به تازگی مدرک تحصیلی دانشگاهی به آن‌ها اعطا شده است در رشته ی مهندسی هستند. در کانادا نرخ قابل مقایسه، یک دهم است.

- از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ تنها ۱۰ تا ۱۳ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه‌های علوم و تکنولوژی تحصیل کرده بودند و تنها ۸ تا ۹ درصد در رشته‌های مربوط به مهندسی.

- بیشترین کمبود مهارت در زمینه‌های مربوط به سلامتی احساس می شد و همچنین در زمینه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی و خدمات بازرگانی.

در حالی که در هند، چین و دیگر اقتصادهای آسیایی که به سرعت در حال رشد هستند، تاکید ویژه‌ای بر تعداد بالای فارغ التحصیلان با مهارت در زمینه‌های مرتبط با علوم وجود دارد، کانادا در این مورد عقب افتاده است. به منظور توجه به این خلاء، کارفرمایان کانادایی باید به ارزش تنوع و وجود خط مشی‌های استخدامی برای اتحاد افراد حرفه‌ای آموزش دیده ی بین المللی در محیط کار توجه کنند.

things to bring to Canada وسایلی که با خود به کانادا بیاوریمموعد مقرر فرا رسیده است؛ شما در یکی از بهترین گزینه هایتان در یک دانشگاه رده بالای کانادایی پذیرفته شده اید. تحت یک سری معاینات پزشکی اجباری قرار گرفته و سلامتتان کاملا تأیید شده است. پروازهای خود را رزرو کرده اید. حتی (یک نفس راحت!) این مرحله را هم از پیش برده اید که آن برچسب کوچک و گران بهای ویزا وارد برگه ی پاسپورتتان شده است.
عملا شما هم اکنون یک دانشجوی خارجی محسوب می شوید و در مسیر قرار گرفته اید. حالا فقط یک مورد باقی مانده است تا بر آن فائق بیایید: در واقع اینکه چه چیزهایی با خود ببرید؟ در اینجا به وسایل و ملزوماتی اشاره شده که شاید مایل باشید درمورد آن ها فکر کنید. اما ابتدا، قبل از اینکه شروع کنید وسایلی را داخل چمدانتان بگذارید، شاید بخواهید بدانید که چه مواردی از قبل توسط دانشگاه فراهم شده است.
یک اتاق معمولی در خوابگاه دانشگاه کانادا شامل این موارد می شود: یک تخت (بدون ملحفه)، یک کمد، یک میز تحریر، (گاهی) یک چراغ مطالعه و یک صندلی. هر چیز دیگری به عهده ی خودتان است. اما خبر خوب آنکه تمام وسایل اساسی یک اتاق که شامل ملحفه و بالش، لحاف، وسایل لباسشویی، لوازم بهداشتی و... می شود را به راحتی می توان (معمولا با قیمتی مناسب) از مغازه های محلی کانادایی تهیه کرد. فقط اگر قصد دارید این موارد را در کانادا خریداری کنید، اطمینان حاصل کنید که پول کافی به همراه دارید.
تلفن: گاهی اضافه بر موارد دیگر، یک میز تلفن هم در اتاقتان قرار دارد. اما حتی اگر هم وجود داشته باشد، این تلفن معمولا مخصوص تماس های رایگان بین اتاق های خوابگاه و یا شماره های محلی هستند. برای برقراری تماس هایی دورتر یا تماس هایی با کشورهای آن طرف آب، صورت حسابی به شما داده خواهد شد. اگر می خواهید از کشور خودتان تلفن همراهی بیاورید، مطمئن شوید که جای سیم کارت دارد (که در این صورت می توانید بروید و یک سیم کارت کانادایی خریداری کنید) و اینکه قابل استفاده در آمریکای شمالی باشد (به این علت، گوشی های سه یا چهار باندی بهترین گزینه ها هستند)، و دقت کنید که قفل آن باز باشد (یعنی خارج از محدوده ی مخابراتیِ کشور خودتان نیز کاربرد داشته باشد). راه حل دیگر این است که در کانادا، یک خط تلفن با هزینه ماهانه، خریداری کرده و به همراه آن یک دستگاه موبایل دریافت کنید.
یا اگر ترجیح می دهید که از تلفن همراه استفاده نکنید، همواره می توانید برای زنگ زدن یا چت کردن با دوستان و خانواده تان که در کشورتان هستند از برنامه ی Skype استفاده کنید (راحت باشید، این راه حلی عالی برای پس انداز کردن مقداری پول است). یا می توانید چند کارت تلفن بین المللی ساده تهیه کنید؛ کارت هایی که در فروشگاه های محلی در نزدیکی محوطه ی دانشگاه موجود می باشند. تحقیق کنید کدام کارت نرخ بهتری برای کشوری که می خواهید با آن تماس بگیرید، دارد. اما بطور معمول، یک کارت کانادایی ۲۰ دلاری، امکان مکالمه از ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت را به شما می دهد، بسته به اینکه از چه برندی استفاده کنید و با چه کشوری تماس بگیرید. این کارت ها را می توانید از طریق تلفن یا تلفن های پولی استانداردی که در سراسر محوطه ی دانشگاه یافت می شوند، استفاده کنید.
کامپیوتر: با وجود اینکه مشخصا بسیار مفید است که کامپیوتری متعلق به خود داشته باشید، به عنوان دانشجو در یک دانشگاه کانادایی اجازه ی استفاده از کامپیوترهای دانشگاه را خواهید داشت و در واقع قسمتی از شهریه ای که می پردازید، این مزیت را فراهم می کند. این به آن معناست که شما به کامپیوتری متعلق به خود نیاز ندارید! به هر حال اگر همچنان قصد خرید دارید، احتمالا مایل باشید که تا رسیدن به کانادا صبر کنید و آن جا خرید کنید. زیرا فروشگاه های محصولات کامپیوتری دانشگاه گاه به گاه معاملات پُر سودی برای وسایل الکترونیکی دانشجویان به راه می اندازند. همچنین مغازه های محلی عرضه کننده مانند Staples، Best Buy یا Radio Shack حراجی در ماه سپتامبر؛ ماه آغاز مدارس برگزار می کنند. بنابراین در صورتی که معامله ی فوق العاده ای در پیش رو ندارید یا می خواهید در کشور خود از بازار سیاه لپ تاپ تهیه کنید (که این کار توصیه نمی شود)، به نظر می رسد خرید در کانادا ارزان تر باشد. مزیت دیگر خرید در کانادا این است که دستگاه شما شامل گارانتی/خدمات محلی خواهد بود؛ چیزی که بسیار مفید بوده و در صورت بروز مشکل پول زیادی را برای شما پس انداز خواهد کرد.
دارو و وسایل آرایشی-بهداشتی: گرچه اصولا سنگین بوده (و به همین دلیل احتمالا بخش بزرگی از باری که می توانید به رایگان ببرید را اشغال خواهد کرد) اما تصمیم خوبی است که قسمتی از وسایل آرایشی-بهداشتی خود را همراه ببرید (خصوصا اگر همیشه از برند خاصی استفاده می کنید) یا اینکه در کانادا خریداری کنید. در هر حال تمام چیزهای اساسی و لازم، در کانادا در دسترس هستند -گاهی حتی در همان محوطه ی کالج و دانشگاه- که می توانید از بین برند های مختلف دست به انتخاب بزنید.
موارد دیگری که شاید بخواهید همراه خود بیاورید:
یک لباس رسمی یا سنتی مربوط به کشور خودتان: هرچند لباس رسمی به سبک غربی در کانادا معمول است، یکی از پوشش های سنتی کشور خودتان می تواند جایگزینی عالی باشد؛ مخصوصا برای مناسبت های بین المللی دانشجویی! صرف نظر از اینکه به سبک غربی باشد یا نه، به هر حال شما حداقل یک پوشش رسمی برای مناسبات مخصوص نیاز دارید.
وسایل الکترونیکی: اگر می خواهید همراه خود رادیو، ساعت زنگ دار، سشوار و... بیاورید، این نکته را در نظر داشته باشید که پریزهای آمریکای شمالی نسبت به کشورهای دیگر شکل و ولتاژ متفاوتی دارند. در کانادا ولتاژ برق ۱۲۰ ولت است و پریزها توسط دو شاخک صاف یا دو شاخک صاف و یک شاخک دایره شکل به برق متصل می شوند. می توانید برای تغییر آن یک آداپتور خریداری کنید اما درمورد ولتاژ، موضوع کمی سخت تر است. احتمالا به صرفه است که این وسایل را در کانادا خریداری کنید زیرا قیمت آن ها تقریبا نسبت به کشورهای دیگر استاندارد بوده و اغلب ضمانت های خوبی را –در صورت خرابی- شامل می شوند.
تمامی مدارکی که احتمالا مایل به تبدیل آن ها هستید: برای مثال، اگر در کشور خودتان گواهینامه ی رانندگی دارید اما می خواهید برای یک گواهینامه ی رانندگی کانادایی درخواست بدهید، حتما گواهینامه ی خود را با خود بیاورید.
در آخر، به دقت درمورد آنچه شخصا نیاز دارید که هنگام سفر به محل تحصیل جدیدتان به همراه داشته باشید، بیندیشید. علاوه بر تمامی مدارک و اسناد رسمی –پاسپورت، ویزای تحصیلی، مدارک ثبت نام دانشگاه، مدرکی دال بر منابع مالی کافی در دسترس (حواله ی بانکی، اعتبارنامه و...)- شما همچنین هر آنچه را که نمی توانید با نبودش سر کنید، باید در چمدان خود بگنجانید. این امر شامل لپ تاپ، یادگاری های شخصی، هر دارویی که لازم است مصرف کنید و... می شود.
برای اطمینان بیشتر بهتر است حدود چند صد دلار برای مصرف چند روز اول به همراه داشته باشید. برای این منظور، دلار کانادایی قطعا ارجح است ( که می توانید در خارج از مرز تهیه کرده یا از دستگاه های خودپرداز (ATM) فرودگاه دریافت کنید، البته در صورتی که کارت ATM شما در کانادا هم کاربرد داشته باشد (که توصیه می شود این مورد را قبل از ترک کشورتان چک کنید).
اما در صورتی که امکان پذیر نیست، سعی کنید ارزی تهیه کنید که به راحتی در کانادا قابل تبدیل باشد. دلار آمریکا، یورو و یا پوند انگلیس بهترین گزینه ها هستند.

به دنبال آنکه دولت آمریکا ویزای H-1B را روز دوشنبه اول آوریل ۲۰۱۳ برای مهاجران ماهر باز کرد، بحث هایی از نو در مورد مطالبات بخش فناوری درگرفت با این هدف که بتوان تعداد بیشتری کارمند خارجی استخدام کرد. بخش فناوری آمریکا از مدت ها پیش درمورد کمبود نیروی کار با مهارت های خاص گله و شکایت کرده بود. اما بحث امسال، در گرو توجهی دوباره به قانون مهاجرت گسترده با هدف بیرون آوردن میلیون ها مهاجر بدون مدرک شناسایی از خفا، پیچیده تر بود.
در مراسمی که برای بخش تکنولوژی به منزله ی تشریفاتی سالانه درآمده است، دولت آمریکا برنامه ای برای جذب ۶۵۰۰۰ کارگر ماهر راه اندازی کرده است که تحت عنوان "برنامه ی ویزای H-1B" خوانده می شود.
سازمان خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده ی آمریکا بیان کرد: انتظار می رود تا تاریخ ۵ آوریل، تعداد تقاضاهایی بیشتر از تعداد ویزاهای موجود به دست ما برسد، که اگر اینگونه باشد کار به قرعه کشی خواهد رسید.
Robert Holleyman، رئیس BSA (اتحادیه ی نرم افزار) اظهار داشت: این دیوانگی خواهد بود، زیرا ۶۵۰۰۰ ویزا برای جوابگویی به این میزان تقاضا اصلا کافی نیست. اگر شما اطلاعات بیشتری نداشتید، احتمالا تصور می کردید که عمل جنون آمیز فرم پر کردن برای H-1B ربطی به دروغ اول آوریل دارد؛ اما این موضوع اصلا شوخی نیست.
مشاور عمومی مایکروسافت، Brad Smith، گفت: این فشار اوضاع را به سمت افزایش اضطراب در بسیاری کمپانی ها سوق خواهد داد، زیرا به نظر می رسد ویزاهای سال مالیِ آینده در همان هفته ی اول پر شوند. Smith در پستی در وبلاگ خود بیان کرد که شرایط، نشان دهنده ی کمبود نیروی تحصیل کرده در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.
وی همچنین گفت: اقتصاد آمریکا سالانه ۱۲۰۰۰۰ شغل جدید مربوط به کامپیوتر ایجاد می کند که نیازمند افراد لیسانسه می باشد اما ما اکنون سالانه ۵۱۰۰۰ نفر فارغ التحصیل با مدرک علوم کامپیوتر داریم. ما تجربه ی دست اولی درمورد این چالش ها داریم. در حال حاضر، مایکروسافت ۳۴۰۰ شغل آماده با حقوق بالا و نیازمند مهارت بالا در زمینه ی فناوری های مادر دارد که ما نمی توانیم این جاهای خالی را پر کنیم.
اما نظرات و احساسات درمورد این موضوع عمومیت ندارد. بعضی منتقدان ادعا می کنند که برنامه ی ویزا، دستمزد های آمریکا را بالا و پایین می کند. در حالی که دیگران می گویند که این سیستم مورد سوء استفاده ی بعضی کمپانی ها قرار می گیرد که مشاغلی را به کشورهایی مانند هند واگذار می کنند.
طبق نظر موسسه ی مهندسین برق و الکترونیک، ۱۰ کمپانی که در سال گذشته بیشترین استفاده را از ویزاهای H-1B کرده اند، کمپانی های متخصص در زمینه ی مشاغل حمل و نقل دریایی آمریکا بوده اند.
Vin O'Neill ، سخنگوی IEEE-USA (موسسه ی مهندسین برق و الکترونیک آمریکا) می گوید: مدت هاست کمپانی هایی از ویزاهای H-1B برای مشاغل کوتاه مدت استفاده می کنند، تنها برای اینکه بعدا آن وظایف را به جای دیگری منتقل کنند؛ گاهی به بخش فناوری رو به رشد هند.
O'Neill بیان می کند: اگر کارخانه ها به نیروی کار نیاز دارند، باید افرادی که ساکنان دائم و قانونی هستند را بیاورند، نه افرادی که نسبتا دائم هستند! به عنوان ساکنان دائم، کارگران می توانند استعفا داده و به جای دیگری بروند. همسرانِ آن ها می توانند کار کنند و مزایای زیادی برای آنها وجود دارد.
O'Neill می گوید استفاده از ویزاهای H-1B از ارزش دستمزدها می کاهد زیرا کارگران تحت لطف و مرحمت کارفرما هستند و نمی توانند در جستجوی شغلی دیگر باشند مگر اینکه حمایت گری جدید پیدا کنند.
سناتور Chuck Grassley معیاری را معرفی کرد که برنامه ی H-1B را به سختی کنترل خواهد کرد. وی در بیانیه ای تشریح کرد: هدف برنامه هرگز این نبوده که کارگران ماهر آمریکایی را کنار بگذارد؛ بلکه برعکس، بر آن بوده است تا به عنوان وسیله ای برای پر کردن جاهای خالی کارمندان در زمینه های تخصصی عمل کند. طرح پیشنهادیِ Grassley نیازمند آن است که کمپانی ها تلاش کنند ابتدا از بین افراد آمریکایی استخدام به عمل آورند و از اینکه کارخانه ها، دارندگانِ ویزا را به دیگر کمپانی ها بسپارند، ممانعت به عمل آید.
مشخص نیست روند بازدید مهاجرت گسترده چگونه در کنگره طی می شود اما بسیاری افراد، اجزایی که نشانگر یک تکنولوژی بالا است را در تمام بسته های اصلاحات می بینند. تحلیل گران می گویند اکنون حرکت سمت و سوی مثبتی دارد، زیرا جمهوری خواهان نگران بهبود تصویر خود با استفاده از رأی دهندگان اسپانیایی هستند، آن هم بعد از شکست در انتخابات سال گذشته.
Marshall Fitz ، مدیر سیاست های مهاجرتی در مرکز پیشرفت آمریکا می گوید که شاهد نوعی اشتراک مساعی بین بخش فناوری و حامیان لایحه ی قانونی "مهاجرت گسترده تر" می باشد.
Fitz بیان کرد: این بهترین فرصت برای بخش تکنولوژی است تا مطالباتشان را دریافت کنند و فکر می کنم که آن ها از این مطلب آگاه هستند.

برای مشاهدهٔ اصل مطلب اینجا را کلیک نمایید.

I-20فرم I-20، یک فرم مهاجرتی بوده که دانشگاه ها به منظور تعیین واجد شرایط بودن یک دانشجوی بین المللی برای اخذ ویزای آمریکا صادر می کنند. این فرم، علاوه بر نام دانشجو و دانشگاهی که وی قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، شرایط قابل قبول پذیرش، رشته ی در نظر گرفته شده، هزینه ی کمک درسی، تسلط دانش آموز به زبان انگلیسی و کشورمبدا را نیز ثبت می کند.
فرم I-20 انواع بورس هایی را که به دانشجو اعطا خواهد شد و یا کمک های مالی که از طریق اشتغال در دانشگاه به دست می آیند، نیز لیست می کند. در این حالت دانشگاه، خود مسئولیت توانایی متقاضی برای پرداخت تمام یا قسمتی از هزینه ها را بر عهده می گیرد. در اینجا به سوالات رایج در مورد فرم I-20 اشاره می کنیم:

I-20 ،سند صادر شده توسط دانشگاه های آمریکا، چیست؟
I-20 سندی است که دانشگاه در آن شرایط ادامه تحصیل، میزان کمک هزینه های اعطایی و هزینه های تحصیل را برای وزارت امنیت داخلی و وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا فهرست می کند. به طور کلی فرم I-20 پس از پذیرفته شدن برای دانشجویان خارجی صادر می شود. این بدان معنی می باشد که یک دانش آموز قبل از درخواست ویزای دانشجویی باید برای دانشگاه درخواست داده و پذیرفته شود. روند صدور ویزا ممکن است تا چندین ماه طول بکشد، بنابراین دانشجویان مصمم به تحصیل در دانشگاه های آمریکا باید تا آنجا که ممکن است زودتر برای دریافت ویزا اقدام نمایند.

چرا I-20 از دانشگاه های ایالات متحده مورد نیاز است؟
برای تحصیل در ایالات متحده، شما به یک ویزای F1 ایالات متحده نیاز دارید و برای درخواست ویزای F1، شما نیازمند یک سند رسمی I-20 از دانشگاه های ایالات متحده هستید. این مدرک به عنوان اثبات پذیرش در دانشگاه های ایالات متحده و اثباتی برای مقدار سرمایه ی لازم و مورد نیاز برای تحصیل شما می باشد. متقاضی باید بودجه ی نقدی ای معادل با مقدار مشخص شده در سند I-20 که توسط دانشگاه های ایالات متحده ارائه شده است را تامین کند. این مبلغ برای یک سال مشخص شده است و شامل تمام جزئیات مخارج مانند شهریه، هزینه ی زندگی و سایر هزینه های متفرقه می باشد.

چگونه سند I-20 را از دانشگاه های ایالات متحده به دست آوریم؟
یک I-20 صادر شده توسط دانشگاه های ایالات متحده، تنها پس از اخذ پذیرش به دست آورده می شود. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه آمریکایی، شما ملزم به ارسال یک گواهی بانکی هستید که نشان می دهد از منابع مالی لازم برای تامین هزینه های تحصیلیتان در آمریکا برخوردار هستید. در صورتی که کمک هزینه های اعطایی دانشگاه تمام هزینه ها را پوشش دهد، نیازی به ارسال گواهی بانکی نمی باشد.
برای صدور I-20 ، یک گواهی اصلی مهر و امضا شده ی بانک توسط دانشگاه های ایالات متحده مورد نیاز است. هنگامیکه این گواهی به گروه پذیرش دانشگاه های ایالات متحده تحویل داده شود، فرآیند I-20 شما آغاز می شود. اگر تعداد متقاضیان پذیرفته شده بین المللی زیاد باشد، ممکن است این جریان تا یک ماه طول بکشد. سند رسمی I-20 صادر شده از طریق پست به خانه شما فرستاده می شود. بعد از آن شما می توانید برای ویزای F1 آمریکا درخواست دهید.

credit cards کارت اعتباریدانشجویانی که قصد اپلای و ادامه تحصیل در خارج را دارند و یا کسانی‌ که تازه وارد یک کشور خارجی‌ شده اند کم و بیش به کارت‌های اعتباری نیاز پیدا خواهند کرد؛ در این مقاله قصد داریم شما را با کارت‌های اعتباری و نکاتی‌ که در استفاده از آنها باید دقت داشته باشیم آشنا نمائیم.

کارت اعتباری چیست؟ کارت اعتباری کارتی است که به شما اعتبار مشخصی را جهت خرید در فروشگاه‌ها و یا در اینترنت می دهد. علت نامگذاری این کارت‌ها به کارت اعتباری آن است که در این کارتها مهم نیست که مبلغ خرید شما دقیقا منطبق با موجودی حساب بانکی شما باشد، بانک و مؤسسه‌ای که این کارتها را در اختیار شما قرار می دهد پرداخت پول را به ارائه دهندگان کالا و خدمات تضمین می کند و به شما امکان بازپرداخت بدهی خود را به صورت اقساط با بهره می دهد.

كارت اعتباري يك كارت پلاستيكي است كه روي آن نام صاحب كارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت كارت يك نوار مغناطيسي ديده مي شود كه درون خود برخي اطلاعات مهم مثل هويت و آدرس هاي دارنده كارت را ذخيره كرده است. ویزا و مسترکارت دو نمونه از کارت‌های اعتباری رایج می باشند. شماره ی همه ی ویزا کارت‌ها با عدد ۴ و شماره ی مسترکارت‌ها با ۵ شروع می شود.

کارت‌های اعتباری جهت تسهیل برخی‌ از تراکنش‌های مالی طراحی شده اند. در صورت استفاده ی آگاهانه، یک کارت اعتباری می تواند راه مناسبی برای خرید باشد و مثل یک حق الامتیاز به شما اجازه می دهد تا خریدهای خود را با تقریبا یک ماه زمان برای بازپرداخت آنها بدون بهره انجام دهید.

کسانی که در خارج زندگی می کنند حتما با پیشنهادهای وسوسه انگیز شرکت‌های فراوانی برای اعطای کارت‌های اعتباری با شرایطی نظیر بهره ی کم برای شش ماه و یا هیچ پرداختی به مدت سه ماه روبرو شده اند. شما می توانید امروز کالایی را بخرید و بگذارید پول آن را یک ماه یا حتی تا چندین ماه بعد به صورت اقساط ماهیانه پرداخت کنید. چه کسی این را دوست ندارد؟!!! اما قبل از اینکه تکه پلاستیک دیگری را در کیف پولتان قرار دهید مطمئن شوید که واقعا می دانید برای چه چیزی درخواست داده اید و چگونه می خواهید هزینه‌های آن را پرداخت کنید.

وقتیکه شما برای یک کارت اعتباری درخواست می دهید، با برخی از هزینه‌ها و شرایط موافقت می کنید. همچنین قوانینی در ارتباط با کارهایی که شرکت‌های کارت اعتباری قادر به انجام و یا عدم انجام آن هستند، وجود دارد. قوانینی نیز در ارتباط با اطلاعاتی که آنها باید دربیانیه ی ماهیانه شما بگنجانند وجود دارد.

در اینجا به هفت نکته ی مهم که شما لازم است درارتباط با کارتتان بدانید، اشاره می کنیم:

۱- کارمزد سالانه: برخی از کارت‌ها با نوعی هزینه ی سالانه همچون کارمزد همراه هستند. کارت‌های دیگر هیچ کارمزد سالانه‌ای ندارند. این کارت‌ها ممکن است نرخ سود بیشتری داشته باشند.

نکته: اگر کارت اعتباری شما کارمزد سالانه‌ای دارد، از قرض دهنده سوال کنید که آیا شما را از این هزینه مستثنی خواهند کرد. آنها ممکن است این کار را به منظور نگه داشتن کسب و کار با شما انجام دهند.
۲- صورت حساب ماهیانه: این مبلغی است که شما باید هرماه به منظور جلوگیری از هزینه‌های بهره، به موقع پرداخت کنید. بیانیه‌ها به شما می گویند که چه چیزی بدهکارید و چه موقع موعد پرداخت است. این مبلغ می تواند شامل هرگونه حساب پرداخت نشده‌ای که شما از صورتحساب قبلی بدهکارید و یاهمچنین هرگونه هزینه ی جدید، بهره، کارمزدهای گذشته یا کارمزدهای سالانه نیز باشد.
۳- میزان اعتبار: این مقدار پولی است که شما می توانید با استفاده ازکارتتان قرض بگیرید. قرض دهنده نمی تواند اندازه ی اعتبار را بدون اجازه ی شما تغییر دهد.
۴- هزینه‌های مالی: اگر شما حسابتان را به موقع و به طور کامل پرداخت نکنید، مشمول پرداخت بهره خواهید شد. به احتمال زیاد شما برای وجه‌های نقدی که با استفاده از کارت اعتباریتان قرض گرفته اید نرخ بهره ی بیشتر و برای خرید‌های مغازه‌ای نرخ پول کمتری را پرداخت خواهید کرد. شرکت کارت اعتباری شما با این موارد به عنوان دو نوع حساب متفاوت برخورد می کند.
۵- مهلت پرداخت: این مدت زمانیست که شما باید مبلغی را که هر ماه خرج کرده اید تا قبل ازاینکه مجبور به پرداخت بهره شوید، بپردازید. در اکثر موارد، مهلت پرداخت از تاریخ صدور صورت حساب شروع می شود و چند هفته بعد به پایان می رسد. به عنوان مثال بر اساس قوانین کانادا، اگر شما هر ماه حسابتان را به طور کامل پرداخت کنید، شرکت کارت اعتباری باید به شما مدت زمانی حداقل ۲۱ روزه در تمامی خریدهای کارت اعتباری جدیدتان ارائه دهد. اگر شما حسابتان را هر ماه سر موعد موردنظر پرداخت نکنید بهره‌ای بر کل حسابی که از آن ماه تا تاریخ سر رسید قرض گرفته اید در طول مهلت پرداخت به آن اضافه می شود. همچنین هیچگونه مهلتی برای پرداخت موارد نقدی وجود ندارد. به منظور دستیابی مجدد به مهلت پرداخت، شما باید هر چیزی را که با کارتتان قرض گرفته اید تا موعد بعدی به طور کامل پرداخت کنید.

نکته: مهلت‌های پرداخت ممکن است در تعاونی‌های اعتباری و شرکت‌های مالی کوتاه تر باشد چرا که این نهادها لزوما قوانین کانادا را دنبال نمی کنند و در عوض پیرو قوانین استانی هستند. تحت هیچ شرایطی برای پرداخت‌های نقدی مهلتی وجود ندارد. مهلت‌های پرداخت طولانی بهتر می باشند؛ چرا که به شما زمان بیشتری برای پرداخت کامل حساب کارت اعتباریتان و جلوگیری از هزینه‌های بهره می دهند.
۶- نرخ سود سالانه: این نرخ سود سالانه ی هزینه‌های مالی می باشد.
۷- نرخ مقدماتی: این پیشنهادی ویژه می باشد که به شما نرخ سود سالانه ی کمتر و موقتی‌ای ارائه می دهد. در اکثر موارد، این پیشنهاد به مدت ۶ ماه ادامه می یابد. سپس به اندازه ی نرخ معمولی متناسب با نوع کارت شما افزایش می یابد. شرکت کارت اعتباری شما باید قبل از اینکه نرخ‌های بهره افزایش یابند به شما اطلاع دهند، حتی اگر اطلاعات بخشی از قراردادتان باشد. هنگامیکه شما کارت اعتباری‌ای دارید، هر ماه بیانیه‌ای دریافت می کنید که در آن مبلغی را که بدهکارید ونیز موعد تاریخ پرداختهایتان را نشان می دهد. همچنین اگر شما تنها پرداخت‌های جزئی‌ای در ماه دارید، این بیانیه باید به شما اطلاع دهد که چه مدت زمانی طول خواهد کشید تا به طور کامل آنچه را که قرض گرفته اید پس دهید.

نکته ی آخر آنکه به عنوان خریدار، آگاه باشید؛ آن کارت‌های پلاستیکی کوچک می توانند برای شما مشکل ساز شوند. افراط در خرید آسان است. میزان پرداخت‌های ماهیانه ی اجباری می تواند اندک باشد اما بدهی می تواند به تدریج شما را غافلگیر کند. علاوه بر آن، هر زمانیکه شما از کارت اعتباریتان برای خرید استفاده می کنید، مغازه دار نیز وجهی را پرداخت می کند. آنها این وجه را به شبکه ی کارت اعتباری پرداخت می کنند. آنها به شرکت هایی که پرداخت‌ها را انجام می دهند نیز وجهی را می پردازند. این هزینه‌ها از دو تا چهار درصد به مبلغی که شما کارتتان را شارژ کرده اید اضافه می شود.

حدس بزنید آنها این هزینه‌ها را به دوش چه کسی می اندازند؟ شما، مصرف کننده. مغازه دار ممکن است این هزینه‌های اعتباری را با گران تر حساب کردن، از شما مخفی کند. حتی اگر در زمان خرید از کارت اعتباری استفاده نکنید، هنوز ممکن است برای حقوق ویژه وجهی را پرداخت کنید. در حقیقت اجتناب از انجام آن دشوار خواهد بود. بیش از نود درصد مغازه‌ها در کانادا، کارت‌های اعتباری را می پذیرند. (منبع: بانک کانادا ۲۰۰۸)

در صورتی‌ که برای اپلای نیاز به کارت اعتباری دارید، جهت استفاده از خدمات پرداخت با کارت های اعتباری، میتوانید با ما تماس حاصل فرمائید.

صفحه1 از3
شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ Ahmadreza