اخبار داغ

ApplyClub

Parisa

Parisa

apply vocabulary واژه نامه ی پذیرش و اپلایدر بخش اول و دوم این مقاله با تعدادی از لغات پرکاربرد پروسه ی پذیرش و اپلای آشنا شدیم. در این بخش به معرفی لغات بیشتری می پردازیم.

 

لیست واژگان اپلای، بخش سوم

Credentials:

در حالت کلی به مدارک و سوابق فرد اشاره می کند، مانند مدارکی که نشان دهنده موفقیتهای وی در زمینه های مختلف علمی یا به عنوان مثال ریز نمرات ، نمرات امتحان های زبان و ... است.

 Course Description:

 شرح دروسی که تا کنون در دوره های دانشگاهی گذرانده اید. به طور مثال نام درس، کد درس، ترمی که آن درس را گذرانده اید (تاریخ دقیق شروع و پایان) و نمره ای که گرفته اید. فرم درخواست شرح دروس می تواند کاملا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر باشد. ممکن است برخی از دانشگاه ها از شما بخواهند آن را به صورت کاغذی و تایید شده برایشان پست کنید. برخی دیگر در فرم آنلاین اقدام برای پذیرش (Application form) جایی برای وارد کردن اطلاعات مربوطه دارند (چیزی شبیه وارد کردن نمرات کارنامه تان در یک فرم آنلاین) و بعضی دیگر از دانشگاه ها اصلا چنین اطلاعاتی را (به این اسم و به این صورت) از شما نخواهند خواست.

 Internship یا Co-Op :

 دوره کارآموزی. هرچند در ایران معمولا این دوره ها فقط مخصوص دانشجویان دوره کارشناسی و یا فوق دیپلم است، در برخی از کشورها مرسوم است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز دوره کارآموزی بگذرانند. البته در اکثر موارد این دوره کاملا اختیاری بوده و خود دانشجویان به دنبال بدست آوردن موقعیت های کارآموزی می گردند نه اینکه مجبور به گذراندن آن باشند. این دوره ها معمولا جزو واحدهای درسی نیز به حساب نمی آیند و بیشتر شبیه این هستند که کسی در حین تحصیل (یا با گرفتن مرخصی کوتاه مدت از دانشگاه) در شرکتی نیز کار کند. دو دلیل و یا بهتر بگوییم انگیزه برای گذراندن دوره های کارآموزی، یکی کسب تجربه کاری در محیط خارج از کشور و آماده شدن برای ورود به این محیط پس از فارغ التحصیلی است و دیگری، فراهم آوردن منبع درآمدی مناسب تر از کمک هزینه دانشگاه است به خصوص برای افرادی که کمک هزینه کافی ندارند. طول مدت این دوره ها متغیر است و معمولا از سه ماه تا یک سال می باشد.

 Post-Doc :

 به نمونه ای از دوره های با مدت متغیر از چند ماه تا چند سال (مثلا دو سال) پس از دکترا گفته می شود که فرد با مدرک دکترا به عنوان محقق و بعضا مسئول یک یا چند گروه تحقیقاتی زیر نظر یک استاد کار می کند. این دوره معمولا مانند کار تحقیقاتی کردن به صورت محقق و نه به صورت دانشجو است و در آن فرد مدرک دانشگاهی دریافت نمی کند.

 Add/Drop Deadline :

 آخرین مهلت حذف و اضافه دروس ترم.

 Bursary/Student loan:

 وام دانشجویی – بورس. شرایط دادن وام دانشجویی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. برخی از دانشگاه ها به دانشجویان خارجی (International students – دانشجویان بین المللی) وام نمی دهند.

 Health insurance/ medical or health plan:

 بیمه درمانی. برخی دانشگاه ها هزینه بیمه دانشجویان را در قالب کمک هزینه دانشجویی به مراجع بیمه کننده می پردازند و در برخی جاهای دیگر، خود شخص مسئول پرداخت اینگونه هزینه هاست.

 Student residence:

 خوابگاه دانشجویی.

 Campus:

 محوطه (دراین مبحث، محوطه ی دانشگاه). معمولا به صورت ترکیب های on-campus (درون دانشگاه) و off-campus یا out of campus (خارج از دانشگاه) به کار می رود.

 Ranking:

 رده بندی دانشگاه ها. معمولا برای اشاره به جایگاه دانشگاه مورد نظر در لیست دانشگاه های آن کشور یا در بین دانشگاه های جهان برای رشته های مختلف به کار می رود. به عنوان مثال اینگونه بیان می شود: دانشگاه هاروارد و استنفورد رنکینگ بسیار بالایی دارند.

 ویزای F1 و F2 :

 ویزای نوع F1 ، ویزایی است که دولت آمریکا برای کسی که با پذیرش دانشجویی می خواهد وارد این کشور شود صادر می کند. ویزای F2 برای همسر دانشجو صادر می شود.

 I-20:

 فرمی که دانشگاه های آمریکا پس از دادن پذیرش برای فرد متقاضی صادر می کنند. این فرم هنگام اقدام برای ویزای دانشجویی آمریکا و همینطور (در ایران) برای مراحل صدور جواز خروج از کشور برای آقایان مشمول سربازی استفاده دارد. در این فرم مشخصات دانشجو و دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته و از این دست اطلاعات وارد شده است.

 Sevis fee:

 یکی از هزینه هایی است که چند روز قبل از وقت مصاحبه برای ویزای دانشجویی آمریکا باید بپردازید.

apply vocabulary واژه نامه ی پذیرش و اپلایدر بخش اول این مقاله با تعدادی از لغات پرکاربرد پروسه ی پذیرش و اپلای آشنا شدیم. در این بخش به معرفی لغات بیشتری می پردازیم.

 

لیست واژگان اپلای، بخش دوم

Scholarship:

یکی از انواع کمک هزینه های مالی. برای مطالعه جزییات به این مقاله مراجعه کنید.

 Fellowship:

 یکی از انواع کمک هزینه های مالی. برای مطالعه جزییات به این مقاله مراجعه کنید.

 RAship  یا Research assistantship:

 کمک هزینه مالی که معمولا توسط استاد به دانشجو در قبال انجام تحقیق پرداخت می شود. برای اطلاع از جزییات این مقاله را مطالعه کنید.

 TAship یا Teaching assistantship:

 کمک هزینه مالی که معمولا توسط دانشکده به دانشجو در قبال کمک به اساتید در تدریس دروس لیسانس پرداخت می شود. برای اطلاع از جزییات این مقاله را مطالعه کنید.

 CV  یا Curriculum Vitae:

 لیست سوابق تحصیلی، علایق پژوهشی، نشریات علمی و دیگر سوابق مانند عضویت در انجمن های علمی. برای اطلاع از جزییات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

 Resume:

 رزومه. لیست سوابق و تجارب کاری و تحصیلی. هرچند معمولا رزومه و CV به جای هم به کار می روند، در حالت تخصصی، رزومه روی سوابق کاری تاکید بیشتری کرده و برای اقدام برای کار (پس از تحصیل) استفاده می شود. در صورتی که CV برای اقدام برای گرفتن پذیرش به کار می رود و بر روی سوابق علمی و تحصیلی به کار می رود.

 Language Test:

 امتحان زبان. به عنوان مثال زبان انگلیسی برای اکثر دانشگاه های اروپا، کانادا و آمریکا.

 IELTS:

 یکی از امتحان های زبان انگلیسی. برای مطالعه در مورد جزییات این امتحان می توانید به این مقاله رجوع کنید.

 TOEFL:

 یکی از امتحان های زبان انگلیسی. برای مطالعه در مورد جزییات این امتحان می توانید به این مقاله رجوع کنید.

 GRE:

 یکی از امتحان های زبان انگلیسی. برای مطالعه در مورد جزییات این امتحان می توانید به این مقاله و این مقاله رجوع کنید.

 GMAT:

 یکی از امتحان های زبان انگلیسی. برای مطالعه در مورد جزییات این امتحان می توانید به این مقاله رجوع کنید.

 Paper – Publication:

 مقاله – انتشارات

 Patent:

 ابداعات و اختراعاتی که به ثبت ملی یا بین المللی رسیده اند.

 Recommendation Letter یا Reference Letter:

 توصیه نامه. به عنوان مثال دانشگاه ها از شما خواهند خواست لیستی از افرادی که می توانند معرف شما باشند (مثل اساتید – مدیران و ...) را به آنها بدهید تا خود دانشگاه با آنها تماس بگیرد و از آنها بخواهد نظرشان را راجع به سابقه علمی-تحصیلی-کاری شما بگویند. به نامه ای که این افراد به دانشگاه می فرستند (با ایمیل یا با پر کردن فرم کاغذی یا آنلاین) توصیه نامه یا recommendation می گویند. (برخی اوقات به صورت recom هم شنیده می شود). برای اطلاع از جزییات بیشتر به مقاله "ویژگی های یک توصیه نامه علمی قوی" و "نکاتی در مورد گرفتن توصیه نامه از اساتید" مراجعه کنید.

 References:

 لیستی از افرادی که بتوانند معرف شما باشند و برای شما توصیه نامه بنویسند. این لیست می تواند شامل اطلاعات تماس با افرادی باشد که شما را از لحاظ علمی – فنی – تحصیلی – پژوهشی و کاری می شناسند و در واقع می توانند با تعریف کردن از شما باعث تسهیل در روند پذیرش شما شوند.

 SOP  یا Statement Of Purpose یا Statement of Intent:

 انگیزه نامه. متنی یک یا دو صفحه ای در مورد پیش زمینه، انگیزه ها، اهداف و دلایل شما برای علاقه به ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر. برای اطلاع از جزییات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

 GPA:

معدل دوران تحصیل.

 Honors and awards:

 لیستی از جوایز و مقام هایی که در مسابقات مختلف علمی کسب کرده اید. مانند مسابقات روباتیک، جشنواره های علمی، المپیاد ها، ...

 Official Transcripts:

 کارنامه های رسمی دوران تحصیل. معمولا این کارنامه ها توسط دانشگاه ها مستقیم چاپ و آماده شده و درون پاکت مهر و موم شده قرار می گیرند.

 Unofficial transcripts:

 کارنامه هایی که ممکن است توسط دانشگاه یا خود شخص چاپ شوند ولی تایید نهایی دانشگاه را نداشته باشند. (مثلا به این دلیل که در پاکت مهر و موم شده قرار نگرفته اند یا اینکه تایید فارغ التحصیلی شخص را ندارند.)

 Signed and sealed:

 مهر و موم شده. معمولا در مورد کارنامه ها به کار می رود که دانشگاه از شما می خواهد به همراه مدارک درخواست پذیرش، کارنامه های مهر و موم شده ارائه دهید.

 Research interests:

 علایق پژوهشی.

 Bank statement:

 مدرک نشان دهنده وضعیت حساب بانکی. موجودی بانکی. معمولا برای صدور پذیرش بدون کمک هزینه تحصیلی از افراد خواسته می شود که با ارائه چنین مدرکی نشان دهند که توانایی تحصیل با هزینه شخصی را دارند.

 این مدرک معمولا برای گرفتن ویزا نیز به کارخواهد رفت.

 Tuition fees:

 هزینه تحصیل در دانشگاه (پس از گرفتن پذیرش و ثبت نام در دانشگاه) که معمولا در ابتدای هر ترم به دانشگاه پرداخت می کنید. توجه کنید که این هزینه، لزوما معادل کل هزینه ای که باید به دانشگاه پرداخت کنید نمی باشد و معمولا بستگی به تعداد واحدهای ثبت نامی دارد.

 Student fees:

 هزینه های دانشجویی. به عنوان مثال هزینه بیمه تکمیلی دانشجویی، هزینه استفاده از یک سری خدمات دانشجویی مثل سالن های ورزشی، نشریات و .... (که معمولا چه استفاده کنید و چه نکنید به هر حال باید بپردازید!!)

 Study permit:

 مجوز تحصیل. برای تحصیل در برخی از کشورها (مانند کانادا) به جز ویزای ورود به آن کشور، مجوز تحصیل نیز لازم است که در موقع اقدام برای ویزا، سفارتخانه مربوطه جزییات آن را به اطلاع شما می رساند.

 Courier mail:

 پست های سریع مانند DHL و TNT. بعضی اوقات دانشگاه ها نامه پذیرش شما را با پست سریع می فرستند تا زودتر و مطمئن تر به دست شما برسد. یا اینکه ممکن است از شما بخواهند که یک سری از مدارک را با اینگونه پست ها به دست آنها برسانید.

 

برای مشاهده ی قسمت سوم مقاله اینجا را کلیک نمایید.

apply vocabulary واژه نامه ی پذیرش و اپلایهدف از این واژه نامه آشنا نمودن بازدیدکنندگان این وب سایت با اصطلاحات مربوط به گرفتن پذیرش و تشویق برای استفاده از کلمات فارسی در حد امکان می باشد.

 

لیست واژگان اپلای، بخش اول

Undergraduate student:

دانشجوی دوره لیسانس

Graduate student:

دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس و دکترا)

Bachelors:

دوره لیسانس.

- به عنوان مثال دوره لیسانس B.Sc., Bachelor of Science  و B.A., Bachelor of Arts

Masters:

دوره فوق لیسانس.

- به عنوان مثال M.Sc., Master of Science و M.Eng. ,Master of Engineering

- توضیح: دوره Master of Engineering  به دوره فوق لیسانس مهندسی بدون تز گفته می شود.

PhD:

دوره دکترا

International student:

دانشجوی بین المللی (خارجی) – دانشجویی که دارای ملیت یا تابعیت از کشوری غیر از کشوری است که دانشگاه مورد نظر در آن وجود دارد. به عنوان مثال یک دانشجو با ملیت و تابعیت ایرانی، در کشورهای دیگر دانشجوی بین المللی به حساب می آید اما یک دانشجو با ملیت ایرانی و تابعیت کانادایی، در کانادا دانشجوی کانادایی به حساب می آید.

Domestic student:

دانشجوی داخلی – دانشجوی با ملیت و یا تابعیت کشوری که دانشگاه مورد نظر در آن قرار دارد.

Visiting student:

دانشجوی مهمان. به عنوان مثال شما می توانید برای مدت کوتاهی (معمولا چند ماه تا یک سال) از یک دانشگاه به دانشگاه دیگری در جای دیگری از همان کشور یا جای دیگری از دنیا بروید و در راستای موضوع علمی – پژوهشی خاصی آموزش ببینید و کار کنید. معمولا برخی از دانشجویان دکترا در ایران برای این دوره ها اقدام می کنند و در صورت امکان با بورس وزارت علوم دوره چند ماهه ای را در یکی از دانشگاه های خارج از کشور به تحقیق در راستای پروژه دوره دکترایشان می پردازند.

Position:

موقعیت های کاری، تحقیقاتی و تحصیلی که افراد می توانند برای پذیرش گرفتن و ورود به آنها اقدام کنند.

Apply:

اقدام برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور. معمولا به این صورت استفاده می شود: برای دانشگاه ... اپلای کردم.

برای مطالعه جزییات گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور به مقاله های "برای گرفتن پذیرش از کجا شروع کنیم؟" و "مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج" مراجعه کنید.

Account – Profile:

معمولا برای اقدام برای پذیرش (Apply) باید یک سری فرم درخواست پذیرش به صورت آنلاین بر روی سایت دانشگاه ها پر کنید. برای دسترسی به این فرم ها باید یک مشخصه کاربری و یک پروفایل برای خود بر روی وب سایت دانشگاه مورد نظرتان باز کنید. لینک مربوط به باز کردن پروفایل معمولا در قسمت مربوط به پذیرش یافت می شود.

Application forms:

فرم هایی که باید برای درخواست پذیرش از هر دانشگاه قبل از آخرین مهلت درخواست (Deadline) پر شوند. این فرم ها معمولا آنلاین بوده و بر روی وب سایت دانشگاه ها قابل دسترسی هستند. پس از وارد شدن به پروفایل (که در بالا توضیح داده شد)، در این فرم ها اطلاعات شخصی، تحصیلی، کاری، نمرات زبان و از این دست اطلاعات را وارد می کنید. ممکن است از شما بخواهند تصویر مدارک و کارنامه هایتان را نیز برایشان بفرستید. به جز آن ممکن است از شما بخواهند که رزومه تحصیلی و انگیزه نامه (SOP – Statement of purpose) را برایشان ایمیل یا upload کنید.

در نهایت از شما خواسته می شود که آدرس ایمیل اساتید یا مدیرانتان یا کسانی که بتوانند در مورد سابقه علمی – تحصیلی – کاری شما نظر بدهند را وارد کنید تا در مورد شما از آن افراد تحقیق شود. پس از وارد کردن کلیه اطلاعات، باید هزینه بررسی درخواستتان را بپردازید (با کارت های اعتباری یا انتقال وجه بانکی) و فرم ها را submit (ارائه) کنید.

Application fee:

هزینه بررسی درخواست پذیرش. این هزینه ها را باید با کارت اعتباری یا انتقال وجه بانکی بپردازید. برای اطلاع از خدمات ما در این مورد با ما تماس بگیرید.

Application deadline:

آخرین مهلت ارائه درخواستتان برای گرفتن پذیرش از هر دانشگاه.

Admission:

پذیرش. شما برای گرفتن پذیرش (admission) اقدام (apply) می کنید. معمولا اینگونه به کار می رود: از دانشگاه ... admission گرفتم!

Admission letter:

نامه ای که دانشگاه به عنوان نامه اعلام پذیرش برای شما می فرستد.

Conditional admission:

پذیرش مشروط (در مقابل پذیرش قطعی). معمولا اگر به نظر دانشگاه همه شرایط را برای گرفتن پذیرش داشته باشید اما لازم باشد که قبل از شروع دوره تحصیل در دانشگاه مورد نظر، شرط خاصی را برآورده کنید، به شما پذیرش مشروط داده می شود. به عنوان مثال ممکن است هنوز فارغ التحصیل لیسانس نشده باشید و برای شروع فوق لیسانس از شما بخواهند که ابتدا مدرک فارغ التحصیلی لیسانس ارائه دهید. البته به شما مهلتی برای برآورده شدن این شرط می دهند.

Fund:

کمک هزینه تحصیلی که دانشگاه به همراه پذیرش به شما پیشنهاد می کند و می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. برای مطالعه جزییات چگونگی دریافت بورس و کمک هزینه های مالی به این مقاله مراجعه کنید. برای اطلاع از چگونگی تحصیل با هزینه شخصی این مقاله را مطالعه کنید.

 

در بخش دوم این مقاله به معرفی لغات بیشتری می پردازیم. برای مشاهده ی قسمت دوم مقاله اینجا را کلیک نمایید.

سه شنبه, 28 آذر 1391 ساعت 19:26

برای گرفتن پذیرش از کجا شروع کنیم؟

admission پذیرشبرای گرفتن پذیرش، مرحله اول شناخت خود و خواسته های خود است. اینکه اصلا واقعا قصد ادامه تحصیل دارید؟ چرا در داخل ادامه نمی دهید؟ مزایا و معایب تحصیل و زندگی در خارج از کشور را می دانید؟ ... پرس و جو کنید! با افراد مختلف صحبت کنید. سعی کنید با افرادی از طیف های مختلف مشورت کنید. آنهایی که ادامه تحصیل نداده اند و پس از لیسانس وارد بازار کار شده اند. آنها که برای ادامه تحصیل در ایران مانده اند. آنها که به خارج از کشور رفته اند، آنها که پس از اتمام تحصیل بازگشته اند و آنها که باز نگشته اند. همه و همه حرف هایی و تجربه هایی دارند که در نوع خود حتما شنیدنی است و ارزشمند. سعی کنید تصمیمی که می گیرید با تفکر و براساس اطلاعات درست و کافی باشد و نه فقط بر اساس شنیده هایی از دیگران یا صرفا به خاطر اینکه "همه چنین کرده اند". ببینید و بیاندیشید که خود شما با توجه به همه معیارهایتان چه می خواهید.

اگر تصمیمتان بر این شد که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید:

- صبر و حوصله داشته باشید!

- اگر هنوز دانشجو هستید: درس بخوانید! حفظ و یا ایجاد معدل خوب مخصوصا در دروس تخصصی کمک موثری برای بهتر کردن رزومه می کند.

- در مورد زمینه های مختلف تحقیقاتی در رشته تحصیلی خودتان یا رشته تحصیلی مورد علاقه تان جستجو کنید و شناخت کلی به دست آورید. چگونه؟ پرس و جو از دانشجویان تحصیلات تکمیلی داخل و خارج از کشور، سر زدن به سایت اینترنتی گروه های تحقیقاتی دانشگاه های مختلف، بررسی موضوعات پیشنهادی مقالات بر روی سایت کنفرانس های معتبر علمی، صحبت با اساتید دانشگاه خودتان و ...

- انتخاب یکی دو تا زیر شاخه تحقیقاتی و شروع به مطالعه بیشتر در آن زمینه ها می تواند ذهن تان را برای انجام تحقیق و اگر جدی و مصمم باشید، نوشتن مقاله آماده کند. معمولا داشتن مقاله یا حتی نشان دادن کار بر روی یک مقاله در رزومه، نشان دهنده علاقه و پتانسیل شما برای انجام تحقیق است. چیزی که معمولا از یک دانشجوی علاقه مند به تحصیلات تکمیلی انتظار می رود!

- برای پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارج از کشور، معمولا در مرحله پر کردن فرم های تقاضا برای بررسی پرونده تان، از شما نمره زبان مثل تافل و آیلتس (IELTS و TOEFL) از یکی از موسسات معتبر می خواهند. بنابراین باید حدود یک سال قبل از اقدام برای پذیرش، به فکر خواندن زبان، ثبت نام در آزمونها و دادن امتحان باشید.

- برآوردی از هزینه ها داشته باشید! حتی اگر برای ادامه تحصیل کمک هزینه بگیرید، برای رسیدن به آن مرحله معمولا هزینه بالایی خواهید پرداخت، اعم از وقت، حوصله و پول! به عنوان مثال هزینه ارسال تقاضا برای بررسی پرونده تان در هر دانشگاه (Application fee) ، هزینه امتحان های زبان، هزینه ویزا، هزینه آزاد کردن مدارک تحصیلی تان و ... . به جز این به فکر این هم باشید که معمولا برای این هزینه ها باید از کارت های اعتباری مثل VISA و Mastercard استفاده کنید. به فکر این باشید که چگونه و از کجا این کارت ها را می توان تهیه کرد.

- باز هم صبر و حوصله داشته باشید!

- رزومه ی مناسبی تهیه کنید. برای این کار از افراد آگاه و با تجربه کمک بگیرید و از منابع مختلف بهره ببرید.

- شرایط درس خواندن و زندگی کردن در کشورها و شهرهای مختلف را بشناسید. در سایت اینترنتی دانشگاه های مختلف بگردید ببینید از کدام استاد و گروه تحقیقاتی بیشتر خوشتان می آید و چند تایی را که بیشتر به شما، علایقتان و شرایط تحصیلی تان می خورد لیست کنید و به استاد ها ایمیل بزنید یا تلفنی تماس بگیرید. خود را معرفی کنید و علاقه تان را برای کار در گروه تحقیقاتی آن استاد مطرح کنید و بپرسید که آیا برای تاریخی که مد نظر شماست، دانشجو می پذیرند؟ در صورت امکان رزومه خود را نیز به ایمیل ضمیمه کنید. از فرستادن ایمیل های با متن تکراری و به صورت همزمان به تعداد افراد زیاد به شدت خودداری کنید!

- شرایط و ملزومات پذیرش در دانشگاه های مورد نظرتان را بررسی کرده و برای آن آماده شوید. به عنوان مثال انگیزه نامه تهیه کنید، در صورت لزوم امتحان های خاص زبان مثل GRE یا GMAT بدهید و از آخرین مهلت ارسال مدارک برای هر دانشگاه مطلع شوید و ...

- از حدود یک ماه قبل از آخرین مهلت ارسال مدارک به هر دانشگاه در سایت دانشگاه های مد نظرتان پرونده (profile) باز کنید و اطلاعاتتان را وارد کنید. برای تکمیل فرم ها وقت کافی بگذارید. در این مرحله معمولا از شما خواهند خواست که اساتید فعلی تان توصیه نامه برایتان بنویسند. بنابراین از قبل اساتیدتان را مطلع کنید و مطمئن شوید که فرصت و تمایل دارند که برای شما توصیه نامه بنویسند. در طول این مدت نیز به اساتید یادآوری کنید که فرم های توصیه نامه را که معمولا اینترنتی است برایتان پر کنند.

- پس از گرفتن پذیرش، برای امور ویزا و خروج از کشور و سفر آماده شوید!

برای کسب اطلاعات جامع تر به مقاله ی گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج و دیگر مقالات پذیرش تحصیلی بر روی همین سایت مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

موفق باشید!

اداره مهاجرت کانادا به تازگی شرایط جدیدی را برای دریافت اقامت دایم از طریق ازدواج با یک فرد مقیم یا شهروند کانادا اعلام نموده است. به این ترتیب که فرد مقیم یا شهروند می تواند حامی مالی (Sponsor) همسرش شده و برای وی درخواست اقامت کانادا نماید، به این شرط که فردی که با شخص مقیم یا شهروند کانادا ازدواج می کند باید حتما حداقل دو سال پس از دریافت اقامت کانادا با وی و درشکل یک رابطه قانونی زندگی نماید. در غیر این صورت به احتمال زیادی اقامت کانادا از او پس گرفته خواهد شد. این قانون برای کلیه درخواست هایی که پس از 25 اکتبر 2012 ارسال شده اند به اجرا در خواهد آمد.

این قانون مخصوص کسانی است که در هنگام ارسال درخواست اقامت، دو سال یا کمتر از آغاز رابطه مشخص قانونی شان می گذرد و فرزند مشترکی با فرد مقیم یا شهروند کانادا ندارند. این افراد پس از دریافت اقامت، باید حتما دو سال دیگر نیز با هم زندگی نمایند. در غیر این صورت این نوع مهاجرت، مهاجرت از طریق ازدواج تقلبی محسوب شده و اقامت کانادا از فردی که تازه مقیم شده پس گرفته خواهد شد.

مورد استثنا در این میان برای کسانی است که در رابطه شان با فردی که از ابتدا مقیم یا شهروند کانادا بوده، مورد آزار و اذیت و یا بی توجهی قرار گرفته و راهی جز جدایی ندارند. در صورت اثبات این موضوع، قانون پس گرفتن اقامت در مورد این افراد به اجرا در نمی آید.

منبع: http://www.cic.gc.ca/english/department/media/releases/2012/2012-10-26.asp

۲ می ۲۰۱۳: برای اطلاع از آخرین تغییرات در برنامهٔ مهاجرت از طریق نیروی متخصص فدرال به این مقاله مراجعه نمایید.

اداره مهاجرت کانادا روشهای مختلفی را برای مهاجرت به کانادا معرفی کرده است. این روشها تحت چند عنوان دسته بندی شده و برای هر دسته شرایطی مشخص شده است. افرادی که تمایل به اقدام برای مهاجرت دارند، باید شرایط دسته های مختلف را بررسی نموده و نزدیک ترین و مطمئن ترین دسته ای که به شرایط خود و خانواده شان شبیه است را انتخاب کنند.

یکی از این دسته بندی ها،  نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker) می باشد. در این دسته، شرایط مختلفی مانند سطح تحصیلات (و اگر شخص تقاضا کننده متاهل باشد، سطح تحصیلات همسرش)، سابقه کار، دانش زبان انگلیسی و/ یا فرانسه و دیگر شرایط مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا شخص قابلیت این را دارد که مستقلاً در کانادا مستقر شده و زندگی جدیدی را شروع نماید یا خیر. اگر شخص به تشخیص افسر اداره مهاجرت، این شرایط را داشته باشد، امتیاز لازم را کسب نموده و پس از انجام تست های پزشکی و ارائه مدارک عدم سوء پیشینه کیفری می تواند واجد شرایط مهاجرت به کانادا شناخته شود.

نکته مهم این است که امکان دارد در قوانین و سطح امتیازهای قابل قبول برای مهاجرت هرچند وقت یک بار تغییراتی صورت پذیرد. بنابراین همواره لازم است که با سر زدن به وب سایت اداره مهاجرت از آخرین تغییرات آگاهی پیدا کرده و از شرایط اقدام برای مهاجرت مطمئن باشید. آدرس وب سایت اداره مهاجرت، بخش نیروی متخصص فدرال در زیر آمده است:

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp

نکته دیگر این است که استان کبک (Quebec) کانادا قوانین مهاجرتی خاص خودش را دارد. کسانی که مایلند تحت عنوان نیروی متخصص برای مهاجرت اقدام کرده و در این استان زندگی کنند، باید در دسته بندی مربوط به نیروی متخصص این استان اقدام نمایند.

در حال حاضر اداره مهاجرت کانادا پذیرش مهاجر در دسته نیروی متخصص فدرال را محدود نموده است اما با این حال اعلام کرده که از اوایل سال 2013 میلادی شرایط جدیدی را اعلام می کند و پذیرش مهاجر در این دسته را از سر می گیرد.

با توجه به محدودیت های فعلی،  شرایط اعلام شده برای تشخیص واجد شرایط بودن در زمان حال در این دسته، در زیر آمده است:

  • شرایط اصلی
    • دارا بودن وضعیت استخدامی معین در کانادا

              یا

    • دانشجو بودن در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های کانادا (یا فارغ التحصیلی در مقطع دکترا از یکی از دانشگاه های کانادا به شرط این که بیش از 12 ماه از تاریخ فارغ التحصیلی نگذشته باشد) و دارا بودن شرایط معین دیگر.

 

"وضعیت استخدامی معین در کانادا" تعاریف مختلفی دارد. اما در حالت کلی به این معناست که از شرکت یا مؤسسه ای در کانادا پیشنهاد استخدام دائم داشته باشید و بتوانید مدارک رسمی آن را ارائه دهید. همچنین، اداره مهاجرت باید نیاز کانادا به آن موقعیت شغلی را تایید نماید.

دانشجویان مقطع دکترا نیز باید حداقل دو سال از دوره دکترا را به پایان برده و شرایط تحصیلی خوبی از لحاظ معدل و نمرات دروس داشته باشند. دانشجویانی که بورسیه کشور دیگری هستند و تعهد خدمت به کشور مبدا را دارند نمی توانند تحت این دسته اقدام نمایند.

  • شرط سابقه کار:

پس از آنکه مشخص شد که فرد یکی از دو شرط بالا را دارد، مدارک وی برای احراز صلاحیت های دیگر بررسی می شوند. شرط مهم دیگر سابقه کار است:

-      داشتن سابقه کار با حقوق، حداقل یک سال تمام وقت یا معادل آن. این سابقه کار حتما باید در لیست مشاغل مورد قبول و مورد نیاز کانادا باشد. در واقع اداره مهاجرت فقط برخی سوابق کاری، به عنوان مثال فعالیت های مدیریتی را قابل قبول و مورد نیاز کانادا می داند.

  • شرایط امتیازی:

به جز شرایط اصلی، هر فرد باید حداقل امتیاز 67 مورد نیاز برای قرار گیری در این دسته را نیز به دست آورد. شرایط امتیازی عبارتند از:

-          سطح تحصیلات

-          دانش زبان انگلیسی و / یا فرانسه

-          سن

-          انطباق پذیری با محیط کار و زندگی در کانادا

-          سابقه کار

-          داشتن وضعیت استخدامی معین

 

برای آگاهی از سیستم امتیاز دهی و تعیین امتیاز خود می توانید از وب سایت زیر کمک بگیرید:

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp

توجه کنید که شرایط سیستم امتیاز دهی نیز از اوایل سال 2013 میلادی دچار تغییراتی خواهد شد.

 

  • شرط تمکن مالی:

از دیگر شرایط مهاجرت تحت دسته نیروی متخصص فدرال، نشان دادن تمکن مالی است. به این معنا که شما باید مدارک رسمی ارائه کنید که نشان دهد پس از ورود به کانادا امکان اداره مالی زندگی خود و بستگانتان (همسر و فرزندان) را دارید.

 

  • شرایط دیگر:

شرایط دیگری مانند سابقه و سطح سلامتی فرد، سوء پیشینه کیفری، مالی و مواردی مانند نقض حقوق بشر می تواند بر روی پذیرفته شدن شخص اثر بگذارد.

 

پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه واجد شرایط اقدام در این دسته بندی هستید، باید فرم های مربوطه را پر نموده و مدارک رسمی و ترجمه شده لازم را فراهم کنید. سپس همه این مدارک را به همراه رسید پرداخت هزینه ها به یکی از دفاتر تعیین شده سفارت کانادا بفرستید و منتظر تماس آنها بمانید تا از مراحل بعدی اطلاع پیدا کنید.

اگر واجد شرایط شناخته شوید، ممکن است از شما مدارک دیگری (مانند مدارک مالی کامل تر- مدرک زبان به روز تر و ...) خواسته شود. در نهایت از شما خواهند خواست که آزمایشات پزشکی انجام دهید، هزینه های لازم را پرداخت کنید و منتظر بمانید تا برایتان "درخواست گذرنامه" فرستاده شود. در این مرحله شما گذرنامه تان را به یکی از دفاتر سفارت کانادا فرستاده و آنها برایتان ویزای مهاجرتی صادر خواهند کرد. پس از اولین ورود شما به کانادا با آن ویزا، آن ویزا باطل شده و چند هفته بعد برایتان کارت مهاجرت ارسال می گردد. این کارت تا 5 سال اعتبار دارد و با آن می توانید به صورت نا محدود و بدون نیاز به ویزا وارد کانادا شوید. شرایطی برای تمدید این کارت پس از 5 سال نیز وجود دارد که خارج از موضوع این مقاله است.

                

چهارشنبه, 15 شهریور 1391 ساعت 06:24

پریسا

پریساپریسا دانشجوی دکتری مهندسی برق در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا (UBC) می باشد. وی دانش آموخته مهندسی برق-الکترونیک در مقاطع کارشناسی (1383) و کارشناسی ارشد (1386) از دانشگاه صنعتی اصفهان است و سابقه یک سال همکاری در بخش تحقیقاتی شرکت بین المللی سیستمها و اتوماسیون (IRISA) را در کارنامه کاری خود دارد.

پریسا عضو شاخه دانشجویی IEEE (انجمن جهانی مهندسین برق و الکترونیک ) در دانشگاه بریتیش کلمبیا و همچنین مدرس برخی از کارگاه های آموزشی و سمینارهای این شاخه است. وی در سالهای 2010 و 2011 مدیریت فعالیت های فرهنگی-اجتماعی انجمن دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه UBC را عهده دار بوده و از سال 2009 تا کنون به عنوان یکی از سفیران دانشجویی (Student Ambassador) در دانشکده، پاسخ گوی سوالات مختلف دانشجویان و دیگر افراد از سراسر دنیا در رابطه با دانشگاه بریتیش کلمبیا و به ویژه دانشکده برق و کامپیوتر است.

وی از بدو ورود به UBC به عنوان Graduate Research Assistant در آزمایشگاه System-On-Chip دانشکده برق و Graduate Teaching Assistant مشغول به کار بوده است.

پریسا در اوقات فراغت خود به خواندن کتاب، نقاشی و کوهنوردی می پردازد.

چهارشنبه, 01 شهریور 1391 ساعت 17:55

گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج - قسمت دوم

applicationجزییات مدارکی که باید تهیه کنید، ممکن است برای دانشگاه های مختلف کمی متفاوت باشد. به عنوان مثال دانشگاهی همان ابتدا از شما اصل ریزنمرات تایید شده و مهر و موم شده توسط دانشگاه فعلی/قبلی شما را خواهد خواست و دانشگاهی دیگر به نسخه غیر رسمی کفایت می کند، اما پس از اعلام قبول کردن شما، دادن پذیرش را مشروط بر دریافت مدارک رسمی و تایید شده شما خواهد کرد.
به غیر از مدارکی مانند رزومه (Resume)، انگیزه نامه (Statement of Purpose) و ریز نمرات (Transcipts) که برای تهیه آن باید از چند ماه قبل در تلاش باشید، دانشگاه از شما نمره زبان از مراکز معتبری مانند تافل (TOEFL) و یا آی التس (IELTS) خواهد خواست. برای این آزمونها معمولا حداقل از یک سال قبل از ثبت نام در سایت دانشگاه باید به فکر باشید. برای آزمونهای زبان ثبت نام کنید، درس بخوانید و به موقع امتحان دهید. توجه کنید که نمره زبان شما باید مستقیما از طریق مؤسسات تافل یا آی التس تا قبل از ددلاین هر دانشگاه، برای دانشگاه های مورد نظر ارسال گردد. پس در برنامه ریزیتان زمان کافی برای این کار در نظر بگیرید. به جز این، بنا به رشته و دانشگاه مورد نظرتان، ممکن است لازم باشد آزمون های زبان دیگری مانند GRE نیز بدهید.
نکته دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که به عنوان مثال اگر می خواهید در رزومه تان بخش مقالات داشته باشید، باید از یک یا دو سال قبل به فکر انجام تحقیق و تهیه مقاله باشید تا بتوانید به موقع نتایج انتشار یا داوری مقاله هایتان را در رزومه وارد کرده و به دانشگاه های مختلف بفرستید.
مدرک دیگری که نیاز دارید توصیه نامه از اساتید است. درخواست ارائه این توصیه نامه ها معمولا مستقیما به صورت اینترنتی از طرف دانشگاه برای استاد شما فرستاده می شود. کاری که لازم است بکنید، در جریان قرار دادن استادتان از این موضوع و سپس یادآوری ددلاین ارسال توصیه نامه به اوست چرا که اساتید معمولا بسیار گرفتار و مشغولند و ممکن است کار شما را فراموش کنند. از دست دادن مهلت ارسال توصیه نامه در اکثر موارد باعث مردود شدن کل پرونده شما می گردد.
همان طور که گفته شد، شما می توانید از کمک افراد با تجربه در مراحل مختلف این راه بهره بگیر
ید.

برای دیدن قسمت اول مقاله اینجا را کلیک نمایید.

چهارشنبه, 01 شهریور 1391 ساعت 09:28

گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج - قسمت اول

اخذ پذیرشیکی از مهمترین و ابتدایی ترین مسائل در بحث اقدام کردن برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور، فکر کردن به این موضوع است که آیا واقعا به درس خواندن به خصوص در سطوح تحصیلات تکمیلی علاقه مندید؟ آیا دید درستی از زندگی و تحصیل در خارج از کشور دارید و فکر می کنید برای شخص شما، با توجه به همه معیارهای علمی، اجتماعی، فرهنگی و اعتقادیتان، ادامه تحصیل در خارج از کشور مناسب به نظر می رسد؟
تجربه، به همراه آمار و اخبار به ما نشان داده است که داشتن شناخت واقع بینانه و کافی از شرایط زندگی و تحصیل درکشورهای مختلف دنیا کمک بسیار زیادی به انتخاب صحیح تر و پیمودن هموارترمسیر نموده و تصویر بسیار روشن تری از آینده ی زندگی، کار و تحصیل به هر فرد می نمایاند.
توجه کنید که تحصیل در خارج از کشورهمان طور که می تواند از شما فردی بسیار موفق بسازد و باعث رضایتمندی عمیقی در زندگی و کار آینده تان گردد، ممکن است با انتخاب نادرست و نسنجیده، باعث فشارهای شدید روحی شده و شما را دچار بلاتکلیفی و آشفتگی بنماید.
بنابراین، قدم اول در این راه، مطالعه منابع متنوع، مشورت و کسب آگاهی از افراد مطمئن و با تجربه است. کسانی که خود، قبلا این راه را پیموده اند و با وجوه مختلف آن آشنایی دارند.
پس از آنکه مطمئن شدید که تحصیل و یا زندگی در خارج از کشور با شرایط شما سازگار است، باید پرس و جو برای آشنا شدن با مراحل و اقدامات لازم برای اخذ پذیرش را شروع کنید. در مرحله ی اول مشورت با افراد با تجربه، حتما از آنها خواهید شنید که باید در این راه زمان بندی و برنامه ریزی دقیقی داشته و ضمنا صبور باشید.
اگر از لحاظ زمانی از آخر به اول نگاه کنیم، برای آگاهی از شرایط پذیرش دانشگاه های مختلف باید حداقل از حدود یک سال قبل از شروع دوره تحصیلی مورد نظرتان به وبسایت هر دانشگاه مراجعه کنید و با توجه به آخرین مهلت ارسال مدارک برای هر دانشگاه، حدودا از 10 ماه قبل از شروع دوره، در قسمت مربوط به پذیرش دروب سایت دانشگاه ها ثبت نام کرده، فرم هایی را پر کنید و علاوه بر آن، مدارکی را برای آنها با پست، فاکس و یا از طریق اینترنتی ارسال نمایید. هرچند سیستم دانشگاه های مختلف ممکن است فرق کند، اما معمولا اکثرآنها از شما خواهند خواست که نام چند استاد مورد نظرتان در آن دانشکده و چند اولویت گرایش زیر شاخه تحقیقاتی مورد علاقه تان را به آنها اعلام نمایید. در واقع شما معمولا باید از قبل بدانید که در آن دانشگاه و دانشکده به دنبال پیوستن به کدام آزمایشگاه تحقیقاتی هستید یا حداقل گرایشتان را مشخص کنید. ضمنا بهتر آن است که از قبل با اساتید مربوطه مکاتبه کرده و نظرشان را راجع به شانس پذیرشتان در آن گروه تحقیقاتی بدانید.

برای دیدن قسمت دوم مقاله اینجا را کلیک نمایید.

شما اینجا هستید:صفحه اصلی‌ Parisa